Истраживања на Катедри су организована у више истраживачких група:

Чланови истраживачке групе за УНАПРЕЂЕЊЕ КВАЛИТЕТА ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ – РАЗВОЈ МЕТОДА ПРАЋЕЊА И УКЛАЊАЊА БИОЛОШКИ АКТИВНИХ СУПСТАНЦИ  се баве аналитиком и развојем ефикасних, јефтиних и зелених метода разградње пестицида, фармацеутски активних компонената, јонских течности, боја, као и микотоксина. Велика пажња је посвећена оптимизацији енергетски и еколошки прихватљивих поступака виших процеса оксидације за уклањање биолошки активних полутаната из отпадних вода.

Чланови истраживачке групе ФИЗИЧКО-ХЕМИЈСКА КАРАКТЕРИЗАЦИЈА НОВОСИНТЕТИСАНИХ ЈЕДИЊЕЊА – КОРЕЛАЦИЈЕ СТРУКТУРЕ И ОСОБИНА бави се физичко-хемијском карактеризацијом новосинтетисаних, потенцијално биолошки активних једињења применом течне хроматографијом и спектрофотометријским методама, као и проучавањем њиховог утицаја на корозију различитих метала.

Чланови истраживачке групе ЈОНСКЕ ТЕЧНОСТИ – РАСТВАРАЧИ 21. ВЕКА се бави синтезом, испитивањима токсичности, карактеризацијом и применом јонских течности. Јонске течности данас све више замењују уобичајене органске раствараче. јер се сматрају нетоксичним и бенигним по околину, и то у фармацеутској индустрији, поступцима екстракције и припреме узорака за анализу, у катализи итд. Истраживања чланова групе су усмерена на њихову примену у аналитичкој хемији, затим у електрохемији и литијум-јонским батеријама где служе као електролити побољшане безбедности.

Чланови истраживачке групе РАЗВОЈ НОВИХ И ПОБОЉШАЊЕ ПОСТОЈЕЋИХ АНАЛИТИЧКИХ ПОСТУПАКА/МЕТОДА ЗА ОДРЕЂИВАЊЕ ОДАБРАНИХ ЦИЉНИХ АНАЛИТА се баве и развојем нових и побољшањем постојећих аналитичких поступака/метода за одређивање одабраних циљних аналита у различитим матриксима. Баве се развојем метода за уклањање одабраних циљних аналита из водених матрикса, и укључени су и у испитивање критичне мицелационе концентрације одабраних површински активних једињења. Група посебну пажњу посвећује развоју и /или примени једноставних али и савремених волтаметријских радних електрода и биосензора за одређивање трагова циљних аналита.

Чланови истраживачке групе за РАЧУНАРСKУ И АНАЛИТИЧKУ ХЕМИЈУ ОKОЛИНЕ се баве разумевањем фундаменталних процеса разградње и аналитиком органских загађујућих материја. Истраживачке активности су засноване на примени како експерименталних метода, тако и компјутерских прорачуна и вештачке интелигенције.

Чланови Катедре имају развијену сарадњу са стручњацима из иностранства (Мађарске, Румуније, Италије, Грчке, Француске, Словеније, САД, Пољске, Русије, Тајланда, Чешке, Португалије и Аустрије) која се остварује кроз заједничке пројекте из програма European Agency for Reconstruction, IPA, SEE-ERA.NET Plus, CEEPUS, ERASMUS+.

На националном нивоу чланови Катедре има развијену сарадњу са низом академских институција у оквиру Универзитета у Новом Саду, Београду и Винчи.

Поред научно-истраживачким радом чланови Катедре пружају на захтев корисника услуга и испитивања хемијског састава различитих материјала.

Чланови Катедре за аналитичку хемију, до данас, су учествовали у реализацији више од 50 националних и међународних научних пројеката.