Članovi istraživačke grupe:

• Dr Sanja Armaković, docent
  • Dr Stevan Armaković, docent, Departman za fiziku, Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Novom Sadu
  • MSc Maria Savanović, istraživač saradnik
  • MSc Andrijana Bilić, istraživač pripravnik
  • MSc Marina Rakanović, asistent, Tehnološki fakultet Univerziteta u Banjoj Luci, BiH
  • MSc Aleksandra Jovanoski Kostić, PhD student
  • MSc Milinko Perić, PhD student

Kontakt osoba:

Dr Sanja Armaković

sanja.armakovic@dh.uns.ac.rs

Predmet istraživanja

Članovi istraživačke grupe za RAČUNARSKU I ANALITIČKU HEMIJU OKOLINE se bave razumevanjem fundamentalnih procesa razgradnje i analitikom organskih zagađujućih materija. Istraživačke aktivnosti su zasnovane na primeni kako eksperimentalnih metoda, tako i kompjuterskih proračuna i veštačke inteligencije.

Oprema

• Tečni hromatograf UFLC Shimadzu NexeraTM sa detektorom od niza dioda (UV/VIS), fluorimetrijskim detektorom i detektorom električne provodljivosti
  • T80 +UV/VIS spektrofotometar
  • ANDRONA SIA, mode: Crystal ex, ultračista voda
  • Radna stanica sa instaliranim softverima za modelovanje

Saradnja

U zemlji:

• Departman za fiziku, Prirodno-matematički fakultet Univerziteta u Novom Sadu
  • Tehnološki fakultet Univerziteta u Novom Sadu
  • Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Novom Sadu
  • Medicinsi fakultet Univerziteta u Novom Sadu
  • Institut BioSense, Univerzitet u Novom Sadu
  • Centar za fiziku čvrstog stanja i novih materijala, Institut za fiziku Univerziteta u Beogradu
  • Rudarsko-geološki fakultet Univerziteta u Beogradu
  • Univerzitet Singidunum, Beograd
  • Fakultet inženjerskih nauka Univerziteta u Kragujevcu

U inostranstvu:

• Institut za teorijsku fiziku, Univerzitet Goethe Frankfurt, Frankfurt na Majni, Nemačka
  • Katedra za hemiju Univerziteta Antwerp, Groenenborgerlaan, Belgija
  • Univerzitet Hacettepe, Farmaceutski fakultet, Katedra za farmaceutsku hemiju, Ankara, Turska
  • Katedra za zdravlje i bezbednost na radu, Fakultet zdravstvenih nauka, Univerzitet Sinop, Sinop, Turska
  • Departman za hemiju, Sree Narayana College, Kollam, Kerala, Indija
  • Departman za fiziku, Christ College (Autonomous), Irinjalakuda, Thrissur, Kerala, Indija
  • Departman za fiziku, MPMMSN Trusts College, Shoranur, Palakkad, Kerala, Indija
  • Jedinica za dinamiku genoma, Odsek za mikrobiologiju, Univerzitet u Oslu, Norveška
  • Odsek za mašinstvo, Univerzitet za inženjerstvo i tehnologiju Lahore, Pakistan
  • Tehnološki fakultet Univerziteta u Banjoj Luci, Bosna i Hercegovina
  • Medicinski fakultet Univerziteta u Banjoj Luci, Banja Luka, Bosna i Hercegovina
  • Tehnološki fakultet Zvornik, Univerzitet u Istočnom Sarajevu, Bosna i Hercegovina

Dostignuća članova istraživačke grupe:

• Nagrada za najboljeg profesora po ocenama studenata za period od 2018. do 2021. godine
  • Priznanje za naučnu izuzetnost istraživačima na teritoriji AP Vojvodine za 2020. godinu
  • Najbolji rad na međunarodnoj konferenciji „International Conference on Energy, Water & Environment”, ICEWE-21, Lahore, Pakistan (2021).
  • III nagrada na međunarodnoj konferenciji International Student Conference on Environment and Sustainability, ISCES, Šangaj, Kina (2022).
  • Najbolje usmeno izlaganje na međunarodnoj konferenciji „Conference of Chemists, Technologists and Environmentalists”, XIV CCTERS, Banja Luka, Bosna i Hercegovina (2022).

Ostalo

Članovi grupe su do sada objavili preko 135 naučnih radova u međunarodnim časopisima, pored toga članovi grupe su učestvovali na velikom broju domaćih i međunarodnih skupova. Pojedini članovi Grupe su recenzirali veliki broj radova za međunarodne časopise i održali veliki broj naučno-popularnih predavanja.

U okviru istraživačke grupe je urađeno više diplomskih i master radova studenata iz tematike analitike i fotorazgradnje biološki aktivnih jedinjenja, kao i molekulskog modelovanja. Trenutno se četiri studenta doktorskih studija bave navedenom oblašću.

Članovi istraživačke grupe aktivno uključuju studente svih nivoa studija u naučno-istraživačke aktivnosti, pored toga članovi grupe su zainteresovani za uspostavljanje kako domaće, tako i međunarodne saradnje.