Članovi istraživačke grupe:

Kontakt osoba:

Doc. dr Jasmina Anojčić

e-mail: jasmina.anojcic@dh.uns.ac.rs

tel: +381 21 485 2782

fax: +381 21 454 065

Rukovođenje i učešće na aktuelnim projektima:

Edukacija modernih analitičkih i bioanalitičkih metoda

Broj projekta: CEEPUSIII CZ0212

Trajanje: 2007-

Rukovodilac: dr Radovan Metelka,  Univerzitet u Pardubicama, R. Češka, lokalni rukovodilac na Univerzitetu u Novom Sadu od 2019. godine Doc. dr Jasmina Anojčić

Odabrani projekti:

Pristupi održivosti i zelene hemije u razvoju analitičkih metoda i skladištenju energije

Naučni projekat (Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja)

Broj projekta: 172012

Trajanje: 2011-2019

Rukovodilac: Prof. dr Slobodan Gadžurić

Ispitivanje nanostrukturnih materijala kao potencijalnih heterogenih katalizatora za neke razvojno održive procese

Naučni projekat (Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja)

Broj projekta: 172059

Trajanje: 2011-

Rukovodilac: dr Sanja Panić, naučni saradnik, Tehnološki fakultet, Univerzitet u Novom Sadu

Predmet istraživanja

Grupa se bavi analitičkom hemijom i posebna pažnja je posvećena razvoju i/ili primeni jednostavnih, ali savremenih voltametrijskih radnih elektroda i biosenzora za određivanje tragova ciljnih analita. U fokusu su moderne površinski i zapreminski modifikovane elektrode na bazi ugljenika i razvoj novih visoko-osetljivih (na mikro i nano skali) metoda poput voltametrijskih, za određivanje odabranih pesticida, metala, vodonik-peroksida i lekova u različitim složenim matriksima. Dodatno, ispituje se i mogućnost uklanjanja odabranih ciljnih analita iz vodene sredine uključujući procedure ekstrakcije, adsorpcije i/ili hemijske i fotohemijske procese.

 

Oprema

Potenciostat/galvanostat Autalab PGSTAT12, Potenciostat/galvanostat Palmsens2, Potenciostat Emstat, Konduktometar/potenciometar, Schott titracioni uređaj i Schott automatska bireta, Agilent Infinity 1290 HPLC uređaj, DAD (1290), FID (1260) i RID (1260), i manje laboratorijske jedinice za rad.

Saradnja

U zemlji: Istraživačke grupe sa Univerziteta u Novom Sadu i Univerziteta u Beogradu.

Međunarodne: Univerzitet Nova Gorica, Škola za zaštitu životne sredine, Slovenija; AGH Univerzitet za nauku i tehnologiju, Krakov; Univerzitet u Lođu, Hemijski fakultet, Poljska; Univerzitet u Pardubicama, Fakultet za hemijsku tehnologiju, Češka; Karl Franzens Univerzitet, Grac, Austrija; Univerzitet u Segedinu, Departman za primenjenu hemiju i hemiju okoline, Mađarska; Prince of Songkla Univerzitet, Prirodno-matematički fakulet, Tajland.

Ostalo

Istraživačka grupa je počela sa radom i uspešno se razvijala pod mentorstvom prof. dr Valerije Gužvanj† (Valéria Guzsvány). Članovi grupe su učestvovali pri izradi većeg broja diplomskih i master radova iz oblasti razvoja novih i poboljšanja postojećih analitičkih postupaka/metoda za određivanje odabranih ciljnih analita i recenzirali veći broj radova u međunarodnim časopisima. Takođe, članovi grupe u ranijem periodu su učestvovali u organizaciji međunarodnog skupa Seminar mladih istraživača iz analitičke hemije (YISAC, 2011. i 2016. godine). Pored aktuelnog učešća na naučnim projektima, istraživači iz grupe su učestvovali u realizaciji Bilateralnog projekta “Novi ekstrakcioni postupci u metodama za određivanje totalnog antioksidativnog kapaciteta kao i toksičnih supstanci u voću i hrani biljnog porekla” (Srbija-Slovenija za 2016-2017), kao i nacionalnih projekta “Razvoj hemijskih metoda analize insekticida acetamiprida” (2013-2014) i “Ispitivanje prisustva odabranih UV filtera iz kozmetičkih preparata u bazenskim vodama na teritoriji Autonomne Pokrajine Vojvodine” (2020-2021), Sekretarijata za nauku i tehnološki razvoj Autonomne pokrajine Vojvodine, Srbija. Grupa je zainteresovana za proširenje postojećih kao i uspostavljanje novih naučnih saradnji.