Članovi istraživačke grupe:

milan.vranes@dh.uns.ac.rs; slobodan.gadzuric@dh.uns.ac.rs

tel: +381 21 485 2741; +381 21 485 2744

Rukovođenje aktuelnim projektima:

Zeleni pristup strategiji razvoja novih tečnih lekovitih supstanci

Broj projekta: 142-451-2545/2021-01

Trajanje: 2021-2025

Rukovodilac: Prof. dr Milan Vraneš

Predviđanje mehanizma otkaza automobilskih baterija ispitivanjem energije ponavljajućih udara

Broj projekta: 451-02-818/2021-09/07

Trajanje: 2021-2024

Rukovodilac: dr Snežana Papović

Nove tečne formulacije u zaštiti od uzročnika bolesti pšenice u regionu panonskog basena

Broj projekta: 337-00-205/2019-09/39

Trajanje: 2019-2022

Rukovođenje aktuelnim projektima:

Pristupi održivosti i zelene hemije u razvoju analitičkih metoda i skladištenju energije

Broj projekta: 172012

Trajanje: 2011-2019

Rukovodilac: Prof. dr Slobodan Gadžurić

Nove tečne formulacije za popravku strukture obradivog zemljišta i njihov uticaj na rast i prinos odabranih biljnih vrsta od značaja za održivi razvoj Autonomne Pokrajne Vojvodine

Broj projekta: 142-451-2766/2018-01/02

Trajanje: 2018-2019

Predmet istraživanja

Grupa se bavi sintezom, karakterizacijom, ispitivanjem toksičnosti i primenom jonskih tečnosti u analitici i tehnikama razdvajanja, zatim proučavanjem interakcija, optimizacijom i primenom novih elektrolita poboljšane bezbednosti u novim generacijama litijum jonskih baterija, poljoprivredi, prehrambenoj i farmaceutskoj industriji, kao i reakcijama asocijacije i kompleksiranja u jonskim tečnostima.

Oprema

Grupa raspolaže vrednom opremom neophodnom za analitiku, karakterizaciju i ispitivanje različitih supstanci i materijala kao što su: HPLC, UV/VIS spektrofotometar, uređaj za elektrohemijska merenja VOLTA LAB, denzimetar, 3 konduktometra, pH-metar, Karl-Fišerov titrator, rotacioni viskozimetar, Ostwaldov viskozimetar, termostati, vakuum sušnica, rotacioni vakuum uparivač.

Saradnja

U zemlji:

Institut za nuklearne nauke Vinča, Beograd (dr Tatjana Trtić-Petrović)

Fakultet za fizičku hemiju, Beograd (Prof. dr Nikola Cvjetićanin i Prof. dr Biljana Šljukić)

Poljoprivredni fakultet, Novi Sad (Prof. dr Ivana Maksimović)

Naučni institut za prehrambene tehnologije, Novi Sad (dr Pavle Jovanov)

Fakultet za sport i fizičku kulturu, Novi Sad (Prof. dr Sergej Ostojić)

Tehnološki fakultet, Novi Sad (Prof. dr Sanja Podunavac Kuzmanović i Prof. dr Branka Pilić)

Institut za informacione tehnologije, Kragujevac (dr Nenad Janković)

Tehnološko-metalurški fakultet, Beograd (Prof. dr Ivona Radović i Prof. dr Mirjana Kijevčanin)

Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad (Prof. dr Siniša Bikić)

Medicinski fakultet, zavod za farmaciju (Prof. dr Nevena Grujić Letić i dr Branislava Teofilović)

BioSens institut (dr Marko Radović)

Departman za fiziku PMF, Novi Sad (Prof. dr Jovana Nikolov i Prof. dr Nataša Todorović)

Departman za biologiju i ekologiju PMF, Novi Sad (Prof. dr Maja Karaman)

Akademija umetnosti Novi Sad (Prof. dr Daniela Korolija-Crkvenjakov)

U inostranstvu:

Fakultet za hemiju i hemijsku tehnologiju, Ljubljana, Slovenija (Prof. dr Marija Bešter Rogač)

Laboratorija za spektroskopiju, Univerzitet u Lilu, Lil, Francuska (Prof. dr Abdenacer Idrissi)

Laboratorija za jonske tečnosti, Univerzitet u Aveiru, Aveiro, Portugalija (Prof. dr Mara Freire)

Poljoprivredni fakultet, Osijek, Hrvatska (Prof. dr Karolina Vrandečić)

Tehnički institut, Lisabon, Portugalija (dr Luis Amaral)

Departman za fizičku hemiju i materijale, Univerzitet u Segedinu, Mađarska (Prof. dr Ištvan Silađi)

Departman za hemiju, Primenjena fizička hemija, KTH Kraljevski institut za tehnologiju, Stokholm, Švedska (dr Aleksandar Tot)

Departman za fizičku hemiju, Fakultet za hemiju i tehnologiju, Univerzitet uf Splitu, Hrvatska (Prof. dr Renato Tomas)

Automobilski/Mašinski koledž, Univerzitet u Ningbou, Narodna Republika Kina (Prof. dr Xiaoping Chen)

Ostalo

Članovi grupe su recenzirali brojne radove u međunarodnim časopisima, realizovali nekoliko bilateralnih inostranih projekata, recenzirali prijave HORIZON2020 projekata i projekata bilateralne saradnje raspisanih od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja, bili mentori velikog broja diplomskih i master radova studenata iz tematike jonskih tečnosti i otvoreni su za svaku novu naučnu saradnju i izazove.