Milan Vranes

e-mail: milan.vranes@dh.uns.ac.rs

Personalna stranica: https://www.researchgate.net/profile/Milan_Vranes

ORCID: https://orcid.org/0000-0001-8259-7549

• 2009. Doktor hemijskih nauka, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2004. Diplomirani hemičar, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija

• 2023-danas, Redovni profesor, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2018-2023, Vanredni profesor, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2012-2018. Docent, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2011-2012. Naučni saradnik, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2008-2011. Istraživač-saradnik, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2004-2008. Istraživač-pripravnik, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija.

• Analitika sportskih suplemenata
  • Viši kurs analitičke hemije
  • Kompleksi u Analitičkoj hemiji
  • Primena računara u hemiji
  • Analitička hemija I
  • Analitička hemija II
  • Hemija kompleksnih ravnoteža
  • Viši kurs analitičke
  • Analitička hemija III

• Vraneš, M., Gadžurić, S., Tot, A., Kompleksi u analitičkoj hemiji – metode određivanja ravnotežnih konstanti, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija, 2017.
  • M. Vraneš, A. Tot, Primena računara u hemiji, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, 2021
  • S. Gadžurić, Đ. Vaštag, M. Vraneš, B. Matijević, Analitička hemija – osnovi računanja, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, 2022
  • M. Vraneš, S. Papović, Analitika sportskih suplemenata, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, 2023

• Sportski suplementi i ishrana
  • Sinteza i ispitivanje fizičko-hemijskih i solvatacionih svojstava novih biološki aktivnih supstanci u obliku jonskih tečnosti
  • Elektroliti u litijum-jonskim baterijama
  • Toksičnost jonskih tečnosti
  • Zelena hemija

• Zeleni pristup strategiji razvoja novih tečnih lekovitih supstanci, Sekretarijata za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost Autonomne pokrajine Vojvodine, Srbija (2021-2025)
  • CA18202 – Network for Equilibria and Chemical Thermodynamics Advanced Research (NECTAR) COST akcija (2019-danas)

1. Vraneš, M., Ostojić, S., Tot, A., Papović, S., Gadžurić, S. (2017): Experimental and computational study of guanidinoacetic acid self-aggregation in aqueous solution. Chem. 237: 53–57.
  2. Vraneš, M., Panić, J., Tot, A., Papović, S., Ostojić, S., Gadžurić S. (2018): The solvation properties and effect of D-fructose on the taste behavior of Citrus aurantium active components in aqueous solutions. Food & Function. 9: 5569–5579.
  3. Vraneš, M., Panić , J., Tot, A., Ostojić, S., Četojević-Simin, D., Janković, N., Gadžurić, S. (2019): Synthesis and thermophysical characterization of new biologically friendly agmatine-based ionic liquids and salts by experimental and computational approach. ACS Sustainable Chemistry & Engineering. 7, 12: 10773–
  4. Jovanov, P., Vraneš, M., Sakač, M., Gadžurić, S., Panić, J., Marić, A., Ostojić, S. (2018): Hydrophilic interaction chromatography coupled to tandem mass spectrometry as a method for simultaneous determination of guanidinoacetate and creatine. Analytica Chimica Acta. 1028: 96–103.
  5. Vraneš M., Panić J., Tot A., Papović S., Gadžurić S., Podlipnik Č., Bešter-Rogač M. (2021): From amino acids to dipeptide: The changes in thermal stability and hydration properties of β-alanine, L-histidine and L-carnosine. Mol. Liquids 328: 115250.

• Rukovodilac projekta finansiranog od strane Pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost APV (2018-2019)
  • Rukovodilac projekta finansiranog od strane Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, Bilateralni projekat sa Republikom Hrvatskom (2019-2022)
  • Rukovodilac u realizaciji Inovacionih vaučera broj 956 (2021) i 1037 (2022)
  • 158 naučnih radova sa SCI liste, H-indeks 20, citatia 1693 (1211 heterocitata)