Istraživanja na Katedri su organizovana u više istraživačkih grupa:

Članovi istraživačke grupe za UNAPREĐENJE KVALITETA ŽIVOTNE SREDINE – RAZVOJ METODA PRAĆENJA I UKLANJANJA BIOLOŠKI AKTIVNIH SUPSTANCI se bave analitikom, razvojem efikasnih, zelenih i održivih metoda, kao i dizajniranjem fotoreaktora u svrhu uklanjanja pesticida, farmaceutski aktivnih jedinjenja, mikotoksina i drugih organskih polutanata. Velika pažnja se posvećuje optimizaciji energetski i ekološki prihvatljivih metoda za uklanjanje biološki aktivnih zagađujućih materija iz pijaćih, površinskih, podzemnih i otpadnih voda. Prioritet je razvijanje efikasnog fotokatalitičkog procesa za razgradnju odabranih pesticida, aktivnih komponenata lekova (antibiotici, endokrini disruptori, kao i centralno delujući mišićni relaksanti) i mikotoksina (aflatoksini i fumonizini). Takođe, istraživanja su usmerena i ka sintezi nanomaterijala poboljšane fotokatalitičke aktivnosti u prisustvu sunčevog zračenja, kao i razvoju najsavremenijih tehnologija „bez reagensa, bez otpada“ pomoću zelenih fotokatalizatora na bazi biljnih ekstrakata.

Članovi istraživačke grupe FIZIČKO-HEMIJSKA KARAKTERIZACIJA NOVOSINTETISANIH JEDINJENJA – KORELACIJE STRUKTURE I OSOBINA bavi se fizičko-hemijskom karakterizacijom novosintetisanih, potencijalno biološki aktivnih jedinjenja primenom tečne hromatografijom i spektrofotometrijskim metodama, kao i proučavanjem njihovog uticaja na koroziju različitih metala.

Članovi istraživačke grupe JONSKE TEČNOSTI – RASTVARAČI 21. VEKA se bavi sintezom, karakterizacijom, ispitivanjem toksičnosti i primenom jonskih tečnosti u analitici i tehnikama razdvajanja, zatim proučavanjem interakcija, optimizacijom i primenom novih elektrolita poboljšane bezbednosti u novim generacijama litijum jonskih baterija, poljoprivredi, prehrambenoj i farmaceutskoj industriji, kao i reakcijama asocijacije i kompleksiranja u jonskim tečnostima.

Članovi istraživačke grupe RAZVOJ NOVIH I POBOLJŠANJE POSTOJEĆIH ANALITIČKIH POSTUPAKA/METODA ZA ODREĐIVANJE ODABRANIH CILJNIH ANALITA se bave analitičkom hemijom i posebna pažnja je posvećena razvoju i/ili primeni jednostavnih, ali savremenih voltametrijskih radnih elektroda i biosenzora za određivanje tragova ciljnih analita. U fokusu su moderne površinski i zapreminski modifikovane elektrode na bazi ugljenika i razvoj novih visoko-osetljivih (na mikro i nano skali) metoda poput voltametrijskih, za određivanje odabranih pesticida, metala, vodonik-peroksida i lekova u različitim složenim matriksima. Dodatno, ispituje se i mogućnost uklanjanja odabranih ciljnih analita iz vodene sredine uključujući procedure ekstrakcije, adsorpcije i/ili hemijske i fotohemijske procese.

Članovi istraživačke grupe za RAČUNARSKU I ANALITIČKU HEMIJU OKOLINE se bave razumevanjem fundamentalnih procesa razgradnje i analitikom organskih zagađujućih materija. Istraživačke aktivnosti su zasnovane na primeni kako eksperimentalnih metoda, tako i kompjuterskih proračuna i veštačke inteligencije.

Članovi Katedre imaju razvijenu saradnju sa stručnjacima iz inostranstva (Mađarske, Rumunije, Italije, Grčke, Francuske, Slovenije, SAD, Poljske, Rusije, Tajlanda, Češke, Portugalije i Austrije Hrvatske i Narodne Republike Kine) koja se ostvaruje kroz zajedničke projekte iz programa European Agency for Reconstruction, IPA, SEE-ERA.NET Plus, CEEPUS, ERASMUS+. Na nacionalnom nivou članovi Katedre ima razvijenu saradnju sa nizom akademskih institucija u okviru Univerziteta u Novom Sadu, Beogradu i Vinči i Kragujevcu.

Pored naučno-istraživačkim radom članovi Katedre pružaju na zahtev korisnika usluga i ispitivanja hemijskog sastava različitih materijala.

Članovi Katedre za analitičku hemiju, do danas, su učestvovali u realizaciji više od 50 nacionalnih i međunarodnih naučnih projekata.