Članovi istraživačke grupe:

tel: + 381 21 485 2773

fax: +381-21-454-065

Rukovođenje aktuelnim projektima:

Sinteza, karakterizacija i biološka ispitivanja steroidnih derivata i njihovih molekulskih agregata

Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije

Broj projekta: 172021

Trajanje: 2011-2019. godine

Rukovodilac: Dr Marija Sakač, redovni profesor

Predmet istraživanja

Ovu naučno-istraživačku grupu su na Institutu za hemiju PMF-a uveli profesori dr Dušan Miljković i dr Jovan Hranisavljević sedamdesetih godina prošlog veka. Istraživanje je bilo fokusirano na izolovanje holne i hioholne kiseline iz pristupačnih prirodnih sirovina (goveđe i svinjske žuči) i na transformaciju najrasprostranjenijih žučnih kiselina u druge derivate, odnosno u žučne kiseline koje imaju farmaceutsku primenu (npr. sinteza henodezoksiholne kiseline iz holne kiseline). Već u tim godinama uspostavljena je intenzivna i plodna saradnja sa istraživačima iz farmaceutske kuće Galenika i sa Medicinskog fakulteta u Novom Sadu. U novije vreme glavni nosioci istraživanja su profesori dr Marija Sakač, dr Janoš Čanadi i dr Mihalj Poša. Tematika današnjih istraživanja se odnosi na sintezu derivata žučnih kiselina i ispitivanje njihovih micelarnih osobina. Za ova fizičko-hemijska ispitivanja koriste se najmodernije instrumentalne metode (NMR spektroskopija, FTIR, fluorescentna spektrometrija, mikrokalorimetrija, Langmuirova vaga). Kroz jedan IPA projekat uspostavljena je dobra saradnja sa profesorima Univerziteta u Segedinu i Debrecinu.

Oprema

• Bruker Avance III 400 MHz NMR spectrometar
  • Perkin-Elmer SpectrumTwo FTIR spectrometar
  • Microwave Synthesis Sistem-CEM Discover BenchMate