Од 17–19. маја 2022. године у Српској академији наука и уметности (САНУ) новоизабрани редовни чланови одржали су своје приступне беседе. На свечаним скупу, већ првог дана, 17. маја 2022. године, наш професор академик Велимир Ј. Попсавин је одржао своју беседу под насловом: „Нови аналози тиазофурина као инхибитори раста туморских ћелија: дизајн, синтеза и прелиминарнa биолошкa испитивања“. Након беседе уручена му је повеља о чланству чиме је и формално постао редовни члан САНУ.
Лични подаци и образовање: Академик Велимир Ј. Попсавин је рођен 1951. у Новом Саду. Дипломирао (1974), магистрирао (1981) и докторирао (1988) из области Хемија на ПМФ Универзитета у Новом Саду.
Стручна усавршавања: University of Leeds, UK (јуни–октобар 2000. гостујући истраживач; 1989–1991. постдокторско усавршавање). Lajos Kossuth University, Debrecen, Hungary (септембар–октобар 1983. године, гостујући истраживач).
Запослење: Редовни професор на ПМФ у Новом Саду, од августа 1999. године. Шеф катедре за биохемију и хемију природних производа (2012–2015). Од 1. октобра 2021. године је у пензији.
Наставне активности: Основне академске студије: Биоорганска и Медицинска хемија (Биохемија), Мастер академске студије Биохемије и Хемије: Рационални дизајн лекова. Докторске академске студије Хемије и Биохемије: Одабрана поглавља медицинске хемије, Биоорганска хемија угљених хидрата и Стереохемија моносахарида. Први у Србији је предавао наставне садржаје из ових дисциплина. Коаутор је једнoг универитетскoг уџбеника, три практикума и једне средњешколске збирке задатака. Био је ментор 4 магистарске тезе и 5 докторских дисертација.
Научна и стручна активност: Главне области научног рада су тотална синтеза природних производа и медицинска хемија антитуморских агенаса. Истраживања реализује четрнаесточлани тим под његовим руководством (https://www.dh.uns.ac.rs/istrazivacka-grupa-za-sintezu-prirodnih-proizvoda-i-medicinsku-hemiju/). Објавио је 98 радoва у научним часописима (9 категорије 21а, 34 категорије М21, 23 категорије М22, 11 категорије М23, 15 категорије М24, 5 категорије M51, 1 категорије M52) и 173 рада у зборницима са научних скупова. Oдржао је 15 предавања по позиву на научним скуповима и у научно-истраживачким институцијама. Руководио је израдом три вишегодишња пројекта МПНТР Републике Србије и једног потпројекта Фонда за науку АП Војводине. Према бази Scopus радови су му цитирани 691 пут (без самоцитата), уз H-индекс 14. Број хетероцитата према бази Google Scholar је 1079, уз H-индекс 19.
Научни допринос: Радом који је усмерен на проналажење нових антитуморских агенаса, значајно је допринео развоју биоорганске и медицинске хемије у Србији. Открио је више нових реакција и применио их за добијање биолошки активних аналога природних цитотоксичних лактона, односно нових миметика онколитичког С-нуклеозида тиазофурина. Остварio je прве тоталне синтезе више природних производа од медицинског значаја, као што су клеистенолат, односно красалактони Б и Ц, што је омогућило њихова детаљна биолошка испитивања. Синтетизована су два нова биолошки активна γ-лактона, који су убрзо након синтезе нађени у природи. Тоталном синтезом клеистенолата ревидирана је његова структура и одређена је апсолутна стереохемија овог природног производа. Биолошка испитивања клеистенолида и аналога довела су до открића да ови δ-лактона, поред антимикробне, показују и антитуморску активност. Резултати испитивања механизама антитуморског дејства синтетизованих једињења, допринели су разумевању њихових биолошких ефеката на молекулском нивоу.
Чланство у САНУ: За дописног члана САНУ изабран је 5. новембра 2015. године, а за редовног члана САНУ изабран је 04. новембра 2021. године.
Активности у САНУ: Члан је Академијског одбора за науку. У Огранку САНУ у Новом Саду председник је Комисије за материјално-финансијска питања и члан Комисије за научну трибину. Руководилац је пројекта Фонда САНУ за истраживање у науци (Ф-130) од 2016. године и једног потпројекта из програма Стратешки пројекти САНУ (Ф-65) од 2019. године. У САНУ је до сада одржао пет предавања: једно на Одељењу ХБН у Београду, једно у Огранку САНУ у Нишу, два на Научној трибини Огранка САНУ у Новом Саду (Анали Огранка САНУ у Новом Саду, бр. 10, год. 2015. стр. 97–106; бр. 12, год. 2017. стр. 31–41) и једно пленарно предавање на Првом симпозијуму Секције за фармацеутске науке (су-организатор скупа: Огранак САНУ у Новом Саду). Био је члан Матичног научног одбору за хемију у МПНТР РС (2007–2022), као представник ПМФ-а и САНУ.
Реализована научна сарадња: University of Leeds, UK; Newcastle University, UK; Institute оf Chemical Technology, Prague, Czech Republic; Kossuth Lajos University, Debrecen, Hungary; Bern University, Switzerland; Valeant Pharmaceuticals International, Costa Mesa, USA. Институт за онкологију Војводине, Сремска Каменица; Институт за онкологију и радиологију Србије, Београд; Хемијски факултет и Центар за хемију ИХТМ, Универзитет у Београду; Институт ICN Galenika, Београд.
Награде и признања: Медаљa за трајан и изванредан допринос науци, Српско хемијско друштво, Београд, 2014, Повеља за остварене резултате у раду, Департман за хемију, Нови Сад, 2012, Прва награда за постигнуте резултате у научном раду, МНТР РС, Београд, 2004.





