Развој нових и побољшање постојећих аналитичких поступака/метода за одређивање одабраних циљних аналита

Чланови истраживачке групе:

Контакт особа:

Доц. др Јасмина Анојчић

e-mail: jasmina.anojcic@dh.uns.ac.rs

тел: +381 21 485 2782

fax: +381 21 454 065

Руковођење и учешће на актуелним пројектима:

Едукација модерних аналитичких и биоаналитичких метода

Број пројекта: CEEPUSIII CZ0212

Трајање: 2007-

Руководилац: др Радован Метелка,  Универзитет у Пардубицама, Р. Чешка, локални руководилац на Универзитету у Новом Саду од 2019. године Доц. др Јасмина Анојчић

Одабрани пројекти:

Приступи одрживости и зелене хемије у развоју аналитичких метода и складиштењу енергије

Научни пројекат (Министарство просвете, науке и технолошког развоја)

Број пројекта: 172012

Трајање: 2011-2019

Руководилац: Проф. др Слободан Гаџурић

Испитивање наноструктурних материјала као потенцијалних хетерогених катализатора за неке развојно одрживе процесе

Научни пројекат (Министарство просвете, науке и технолошког развоја)

Број пројекта: 172059

Трајање: 2011-

Руководилац: др Сања Панић, научни сарадник, Технолошки факултет, Универзитет у Новом Саду

Предмет истраживања

Група се бави аналитичком хемијом и посебна пажња је посвећена развоју и/или примени једноставних, али савремених волтаметријских радних електрода и биосензора за одређивање трагова циљних аналита. У фокусу су модерне површински и запремински модификоване електроде на бази угљеника и развој нових високо-осетљивих (на микро и нано скали) метода попут волтаметријских, за одређивање одабраних пестицида, метала, водоник-пероксида и лекова у различитим сложеним матриксима. Додатно, испитује се и могућност уклањања одабраних циљних аналита из водене средине укључујући процедуре екстракције, адсорпције и/или хемијске и фотохемијске процесе.

Опрема

Potenciostat/galvanostat Autalab PGSTAT12, Potenciostat/galvanostat Palmsens2, Potenciostat Emstat, Konduktometar/potenciometar, Schott titracioni uređaj i Schott automatska bireta, Agilent Infinity 1290 HPLC uređaj, DAD (1290), FID (1260) i RID (1260), i manje laboratorijske jedinice za rad.

Сарадња

У земљи: Истраживачке групе са Универзитета у Новом Саду и Универзитета у Београду.

Међународне: Универзитет Нова Горица, Школа за заштиту животне средине, Словенија; AGH Универзитет за науку и технологију, Краков; Универзитет у Лођу, Хемијски факултет, Пољска; Универзитет у Пардубицама, Факултет за хемијску технологију, Чешка; Карл Франзенс Универзитет, Грац, Аустрија; Универзитет у Сегедину, Департман за примењену хемију и хемију околине, Мађарска; Принце оф Сонгкла Универзитет, Природно-математички факулет, Тајланд.

Остало

Истраживачка група је почела са радом и успешно се развијала под менторством проф. др Валерије Гужвањ† (Валéриа Guzsvány). Чланови групе су учествовали при изради већег броја дипломских и мастер радова из области развоја нових и побољшања постојећих аналитичких поступака/метода за одређивање одабраних циљних аналита и рецензирали већи број радова у међународним часописима. Такође, чланови групе у ранијем периоду су учествовали у организацији међународног скупа Семинар младих истраживача из аналитичке хемије (YISAC, 2011. и 2016. године). Поред актуелног учешћа на научним пројектима, истраживачи из групе су учествовали у реализацији Билатералног пројекта “Нови екстракциони поступци у методама за одређивање тоталног антиоксидативног капацитета као и токсичних супстанци у воћу и храни биљног порекла” (Србија-Словенија за 2016-2017), као и националних пројекта “Развој хемијских метода анализе инсектицида ацетамиприда” (2013-2014) и “Испитивање присуства одабраних УВ филтера из козметичких препарата у базенским водама на територији Аутономне Покрајине Војводине” (2020-2021), Секретаријата за науку и технолошки развој Аутономне покрајине Војводине, Србија. Група је заинтересована за проширење постојећих као и успостављање нових научних сарадњи.