Научна делатност

Научно-истраживачки рад на Kатедри за физичку хемију усмерен је у више праваца. С обзиром на мали број чланова Kатедре, наведена истраживања се углавном изводе у оквиру већ постојећих група формираних на другим катедрама. Тако су у спектроскопска и термодинамичка испитивања међумолекулских интеракција и водоничне везе укључени др Јовић и др Kордић. Поред тога, део истраживања усмерен је на испитивања кинетичко-адсорпционих особина (др Тричковић са групом др Далмације); фоторазградњу органских полутаната у процесима везаним за заштиту животне средине (др Деспотовић са групом др Абрамовић); рендгенску структурну анализу новосинтетисаних координационих једињења (др Родић са групом др Леовца). Од 2020, већина чланова Kатедре је укључена у реализацију ПРОМИС пројекта Carbon Capture by Self-Drying Schiff Base MOFs.

Чланови Kатедре сарађују са домаћим и страним стручњацима у реализацији научних истраживања, како кроз заједничке међународне пројекте, тако и на решавању појединачних задатака. У том погледу ових година произишла је сарадња на пројектима из програма European Agency for Reconstruction, IPA, SEE-ERA.NET Plus, итд. Осим тога, на националном нивоу чланови Kатедре сарађују са колегама из других научно-истраживачких и академских институција као што су факултети у Београду и Kрагујевцу, Институт у Винчи итд.

Чланови катедре на располагању имају спектроскопске (FTIR, NMR, UV-VIS) и хроматографске (GC-MS, HPLC) инструменте, као и рендгенски дифрактометар за монокристалне узорке.

Одабрани међународни пројекти

• А Global Approach for Recovery of Arable Land through Improved Phytoremediation Coupled with Advanced Liquid Biofuel Production and Climate Friendly Copper Smelting Process (Phy2Climate). Хоризон 2020, Call H2020-LC-SC3-2018-2019-2020 (RIA). Период реализације пројекта: 01.01.2021.–30.06.2025. (54 месеца). Руководилац пројекта: др Јелена Тричковић.
  • Fundamental research on the removal of organic pollutants in water treatment by special hybrid processes. Research Group Linkage Project, Humboldt Фондација, Немачка. Период реализације пројекта: 2010–2014. Руководилац пројекта: за Немачку Prof. Dr-Ing Rolf Gimbel i Dr.-Ing. Ralph Hobby, Универзитет Duisburg-Essen, а за Србију др Ивана Иванчев Тумбас.

Одабрани пројекти пријављени код Министарства Републике Србије

• Carbon Capture by Self-Drying Schiff Base MOFs. Фонд за науку Републике Србије, Програм за изврсне пројекте младих истраживача (ПРОМИС). Период реализације пројекта: 2020–2022. Руководилац пројекта: др Марко Родић.
  • Структурна испитивања и физичке карактеристике силиката ретких метала и комплекса прелазних метала са Шифовим базама као лигандима, Билатерални пројекат Аустрија–Србија. Период реализације пројекта: 2020–2022. Руководилац пројекта: за Аустрију др Биљана Kруегер, за Србију др Марко Родић.
  • Унапређење ремедијационих технологија и развој метода за процену ризика загађених локалитета, пројекат Министарства просвете и науке (ИИИ43005), период реализације пројекта: 2011–2019. године, руководилац пројекта: др Јелена Тричковић
  • Проучавање синтезе, структуре и активности органских једињења природног и синтетског порекла, пројекат Министарства просвете и науке (ОН172013), период реализације пројекта: 2011–2019. године, руководилац пројекта: др Душан Мијин, ТМФ Београд.
  • Утицај воденог матрикса и физичко-хемијских особина релевантних органских ксенобиотика на екотоксичност и понашање у одабраним процесима пречишћавања вода, пројекат Министарства просвете и науке (ОН172028), период реализације пројекта: 2011–2019. године, руководилац пројекта: др Ивана Иванчев-Тумбас.
  • Развој метода праћења и уклањања биолошки активних супстанци у циљу унапређења квалитета животне средине, пројекат Министарства просвете и науке, период реализације пројекта: 2011-2019 године, руководилац пројекта: др Биљана Абрамовић.
  • Дизајнирање, синтеза, карактеризација и процена практичне примене координационих и органометалних једињења, пројекат Министарства просвете и науке (ОН172014), период реализације пројекта: 2011–2019. године, руководилац пројекта: др Kаталин Месарош Сечењи.