Kатедра за биохемију и хемију природних производа основана је 1978. године на Институту зе хемију, Природно-математичког факултета, Универзитета у Новом Саду. Први руководилац Kатедре била је проф. др Олга Гашић. Наставници и сарадници Kатедре учествовали су у извођењу наставе из биохемијских предмета за студенте четворогодишњих студија хемије (дипломирани хемичар и професор хемије) на Природно-математичком факлултету, као и на другим факултетима Универзитета у Новом Саду. Такође су били ангажовани у настави магистара и доктора биохемијских наука.

Средином деведестих година долази до реорганизације наставе на Универзитету у Новом Саду, која је подразумевала прелазак великог броја наставника са Природно-математичком факлултета на факултете на којима су изводили наставу, што је довело и до значајног смањења броја чланова Kатедре за биохемију и хемију природних производа. Међутим од 2001. године, након увођења новог студијског програма БИОХЕМИЈА, долази до значајног повећања броја чланова, као и припадајућих лабораторија и нове опреме за научно-истраживачки рад и експерименталну наставу. У последњих 15 година велики број младих студената стекли су звања доктора биохемијских наука. Из плејаде ових младих, талентованих докторанада одабрани су најбољи и они данас чине већину на Kатедри и представљају њен најпродуктивнији истраживачки потенцијал.

Руководиоци Kатедре од оснивања до сада:

• Проф. др Ивана Беара, руководилац Kатедре (2021-данас)
  • Проф. др Неда Мимица-Дукић, руководилац Kатедре (2015-2021)
  • Проф. др Велимир Попсавин, руководилац Kатедре (2012-2015)
  • Проф. др Kсенија Kухајда, руководилац Kатедре (1998-2012)
  • Проф. др Нада Вукојевић, руководилац Kатедре (1984-1987; 1990-1992)
  • Проф. др Олга Гашић, руководилац Kатедре (1978-1984; 1987-1990; 1992-1998)

Резултати који су постигнути у оквиру Kатедре великим делом су резултат синергизма искуства и научне репутације старијих чланова и енегије, амбиције и научног потенцијала млађих сарадника.

Поред данашњих чланова велики допринос угледу Kатедре дали су и бивши чланови Kатедре:

• Др Мирјана Попсавин, редовни професор
  • Др Велимир Попсавин, редовни професор