Slika za CV_Sofija Bekic

Dr Sofija Bekić

Naučni saradnik

Katedra za biohemiju i hemiju prirodnih proizvoda

Departman za biologiju i ekologiju

Kabinet: 23/III

Tel: + 381 21 485 2715

e-mail: sofija.bekic@dh.uns.ac.rs

Personalna stranica: https://www.researchgate.net/profile/Sofija_Bekic

SCOPUS Autor ID: 57200033251

• 2020. Doktor biohemijskih nauka, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet
  • 2014. Master biohemičar, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet
  • 2013. Diplomirani biohemičar, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet

• 2021-danas.  Naučni saradnik, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet
  • 2018-2021. Istraživač saradnik, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet
  • 2015-2018. Istraživač pripravnik, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet.

• Biohemija
  • Biohemija hormona
  • Biohemija steroida

• Procena bioloških aktivnosti steroidnih derivata
  • Protein-ligand interakcije
  • Razvoj bioloških testova za identifikaciju liganada steroidnih receptora
  • Razvoj bioloških testova za ispitivanje aktivnosti steroidogenih enzima.

• Novi steroidni derivati – potencijalni hemioterapeutici, projekat Pokrajinskog sekretarijata za nauku i tehnološki razvoj (142-451-2667/2021-01), trajanje projekta: 2021-2024. godine, rukovodilac projekta: vanredni profesor dr Marina Savić.
  • Sinteza, karakterizacija i biološka ispitivanja steroidnih derivata i njihovih molekulskih agregata, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije (2011-2019)
  • Razvoj metoda za proučavanje strukture farmakološki aktivnih enzima, Multilateralna naučna saradnja u Dunavskom regionu Srbija-Češka-Slovačka (2017-2018)
  • Targetirani skrining novih modulatora aktivnosti humanih sterol-hidroksilaza, Bilateralna saradnja Srbija-Belorusija (2018-2019).

1. Savić, M. P., Ajduković, J. J., Plavša, J. J., Bekić, S. S., Ćelić, A. S., Klisurić, O. R, Jakimov, D. S., Petri, E. T., Djurendić. E. A. (2018): Evaluation of A-ring fused pyridine D-modified androstane derivatives for antiproliferative and aldo-keto reductase 1C3 inhibitory activity. MedChemCommun. 9: 969–981.
  2. Bekić, S. S., Marinović, M. A., Petri, E. T., Sakač, M. N., Nikolić, A. R., Kojić, V. V., Ćelić, A. S. (2018): Identification of D-seco modified steroid derivatives with affinity for estrogen receptor α and β isoforms using a non-transcriptional fluorescent cell assay in yeast. Steroids. 130: 22-30.

• Stipendija za učešće na FEBS naprednom kursu “Ligand-binding theory and practice”, Nove Hrady, Češka (2018)
  • Stipendija za učešće na letnjoj školi “Advances in drug discovery”, Prag, Češka (2017)
  • Stipendija Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije za studente doktorskih studija (2015-2018)
  • Specijalno priznanje Srpskog hemijskog društva za 2014. godinu za izuzetan uspeh u toku studija (2014)
  • Stipendija Fonda za mlade talente “Dositeja” za najbolje studente završnih godina osnovnih i master akademskih studija, Ministarstvo omladine i sporta Republike Srbije (2012, 2014)
  • Nagrada Univerziteta u Novom Sadu za uspeh u toku studiranja (2009-2012)
  • Studijski boravci u okviru međunarodnih projekata naučne saradnje: Institut za bioorgansku hemiju Nacionalne akademije nauka Belorusije, Minsk, Belorusija (2018); Institut za organsku hemiju i biohemiju, Prag, Češka (2017); Fakultet za hemiju i hemijsku tehnologiju, Ljubljana, Slovenija (2015)
  • Član: Biohemijskog društva Srbije, Srpskog hemijskog društva, Srpskog društva za molekularnu biologiju.