MSc Sabolč Bognar (Szabolcs Bognár)

Istraživač-saradnik

Katedra za analitičku hemiju

Kabinet: 29/IV

Tel:+ 381 21 4852752

e-mail: sabolc.bognar@dh.uns.ac.rs

SCOPUS Author ID: 57218570913

ORCID: https://orcid.org/0000-0002-3600-0075

• 2019-danas, Doktorske akademske studije hemije, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2019 Master hemičar, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2018 Diplomirani hemičar, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija

• 2022-danas, Istraživač-saradnik, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2019-2022, Istraživač-pripravnik, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija

• Analiza životnih namirnica
  • Hromatografske metode
  • Osnovi instrumentalne analize
  • Trendovi u instrumentalnoj analizi

• Uklanjanje aktivnih komponenata lekova iz vodene sredine primenom viših procesa oksidacije (fotolitička i fotokatalitička razgradnja)
  • Istraživanja iz oblasti analitičke hemije (instrumentalne analize) i zaštite životne sredine
  • Kinetičke metode analize

• In situ pollutants removal from waters by sustainable green nanotechnologies-CleanNanoCatalyze, Fond za nauku Republike Srbije (2022-2024)
  • Primena termalne vode iz Banje Kanjiža u farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji, Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, Srbija (2022-2023)
  • Razvoj metoda praćenja i uklanjanja biološki aktivnih supstanci u cilju unapređenja kvaliteta životne sredine, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije (2011-2019)

1. Bognár, S., Putnik, P., Šojić Merkulov, D., Sustainable Green Nanotechnologies for Innovative Purifications of Water: Synthesis of the Nanoparticles from Renewable Sources, Nanomaterials, 12 (2022), Art. No. 263.
  2. Bognár, I.S., Ivetić, B.T., Bajac, M.B., Radoš, R.R., Bojanić, T., Šojić Merkulov, D., Sustainable removal of tolperisone hydrochloride from aqueous suspensions by using ceria/zirconia nanocomposites, Romanian Journal of Physics, 67 (2022), Art. No. 609.
  3. Banić, N., Šojić Merkulov, D., Despotović, V., Finčur, N., Ivetić, T., Bognár, S., Jovanović, D., Abramović, B. Rapid removal of organic pollutants from aqueous systems under solar irradiation using ZrO2/Fe3O4 nanoparticles, Molecules, 27 (2022), Art. No. 8060.
  4. Šojić Merkulov, D., Vlazan, P., Poienar, M., Bognár, S., Ianasi, C., Sfirloaga, P., Sustainable removal of 17α-ethynylestradiol from aqueous environment using rare earth doped lanthanum manganite nanomaterials, Catalysis Today, 2022 (u štampi)
  5. Ivetić, T., Finčur, N., Šojić Merkulov, D., Despotović, V., Četojević-Simin, D., Armaković, S., Uzelac, M., Bognár, S., Zec, N., Lukić-Petrović, S., Abramović, B., Water-active titanium/molybdenum/mixed-oxides: Removal efficiency of organic water pollutants by adsorption and photocatalysis and toxicity assessment, Catalysts, 11 (2021), Art. No. 1054.

• Član je Srpskog hemijskog društva – Hemijskog društva Vojvodine (2020-)