grba

dr Nenad Grba

Viši naučni saradnik

Katedra za hemijsku tehnologiju i zaštitu životne sredine

Kabinet: 21a/V

e-mail: nenad.grba@dh.uns.ac.rs

Personalna stranica: http://personal.pmf.uns.ac.rs/nenad.grba/

ORCID: https://orcid.org/0000-0001-6706-4189

• 2014. Doktor hemijskih nauka, Univerzitet u Beogradu – Hemijski fakultet, Beograd, Srbija
  • 2006. Diplomirani inženjer zaštite životne sredine-Master, Univerzitet u Novom Sadu, Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad, Srbija

• 2022: Viši naučni saradnik, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 2017-2022 Naučni saradnik, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 2016-2017. Istraživač saradnik, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 2015-2016. Stručni saradnik, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 2008 –2009. Asistent,Viša škola za ekološki inženjering, Beograd, Srbija
  • 2009 –2011. Asistent, Fakultet za Ekologiju i zaštitu životne sredine, Univerziteta “UNION – Nikola Tesla”, Beograd, Srbija.

• Projekat-Analiza uticaja na životnu sredinu
  • Kontrola emisije industrijskih otpadnih tokova
  • Osnovi hemijske tehnologije.

• Geohemija i hemija životne sredine
  • Organska i neorganska geohemija, procena stanja zemljišta, sedimenta i vode.

• Unapređenje remedijacionih tehnologija i razvoj metoda za procenu rizika zagađenih lokaliteta, III43005, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije (2016-2019)
  • Unapređenje tehnologija remedijacije sedimenta u cilju zaštite voda, TR37004, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije (2016-2019)
  • Determinacija nativnog i antropogenog  nivoa zagađenja u sistemu sediment/voda Autonomne pokrajine Vojvodine, Pokrajinski sekretarijat za nauku i tehnološki razvoj, Republika Srbija, Autonomna Pokrajina Vojvodina (2015-2016).

1. Grba N., Šajnović A., Stojanović K., Simić V., Jovančićević B., Roglić G., Erić V. (2014): Preservation of diagenetic products of β-carotene in sedimentary rocks from the Lopare Basin (Bosnia and Herzegovina). Chemie der Erde – geochemistry, 74, 107-123.
  2. Grba N., Neubauer F., Šajnović A., Stojanović K., Jovančićević B. (2015): Heavy metals in Neogene sedimentary rocks as a potential geogenic hazard for sediment, soil, surface and groundwater contamination (eastern Posavina and Lopare Basin, Bosnia and Herzegovina). Journal of Serbian Chemical Society, 80, 827-838.
  3. Grba, N., Krčmar, D., Kragulj Isakovski, M., Molnar Jazić, J., Maletić, S., Pešić, V., Dalmacija, B. (2016): Priority substances in sediments of the “Carska Bara” special nature reserve, a natural scientific research area on the UNESCO list. J. Environ. Manag. 182, 149–159.
  4. Grba N., Krčmar D., Neubauer F., Rončević S., Kragulj Isakovski M., Molnar Jazić J., Dalmacija B., (2017): Geochemical monitoring of organic and inorganic pollutants in the sediment of the Eastern Posavina (Serbia). J Soils Sediments, 1–10.
  5. Krčmar, D., Dubovina, M., Grba, N., Pešić V., Watson, M., Tričković, J., Dalmacija B (2017): Distribution of organic and inorganic substances in the sediments of the “Great Bačka Canal”, a European environmental hotspot. Science of The Total Environment, 601, 833-844.

• Predavanje po pozivu na kongresu: “XXI International Congress of the Carpathian Balkan Geological Association (CBGA)”, Salcburg, Austrija, september 10–13, 2018.
  • Predavanje na doktorskim studijama na Departmanu za nauku o životnoj sredini, Varšavski univerzitet prirodnih nauka, Poljska – SGGW u okviru Erasmus mundus+ Programa (14 – 18 maja. 2018. godine).
  • Recenzije u naučnim časopisa: Journal Of Hazardous Materials (5 recenzija), Certificate of outstanding contribution in Reviewing; Journal of Environmental Management (1 recenzija), Certificate of outstanding contribution in Reviewing; Environmental Geochemistry and Health (2 recenzije), Journal of Soils and Sediments (3 recenzije); Environmental Science and Pollution Research (1 recenzija).
  • Projekat evropske komisije: European Commission Project Erasmus Mundus Action 2 SIGMA, Department of Geography and Geology, Paris Lodron University Salzburg, Salzburg, Austria (2013/2014).
  • Projekat evropske komisije: European Commission Project JoinEU-SEE II, ERASMUS MUNDUS Action 2, Masaryk University, Faculty of Science Research Centre for Toxic Compounds in the Environment, Brno, Czech Republic (2011/2012).
  • Član Evropske unije Geonauka (European Geosciences Union – EGU) (2014 – 2016).
  • Sekretar Saveza inženjera Vojvodine, Novi Sad, Srbija (2008- 2010).
  • Nagrade: Diploma lidera u oblasti održivog razvoja i životne sredine (Beograd 22. Maj 2007.), Ambasada Holandije i Ambasadori životne sredine, Srbija.
  • Učestvovao je u realizaciji više od 30 projekata i studija iz oblasti životne sredine (rukovodilac nekoliko).