Marijana Kragulj sajt

dr Marijana Kragulj Isakovski

Redovni profesor

Katedra za hemijsku tehnologiju i zaštitu životne sredine

Kabinet: 21a/V

e-mail: marijana.kragulj@dh.uns.ac.rs

SCOPUS Autor ID:36951337000

ORCID: https://orcid.org/0000-0002-6880-6735

• 2013. Doktor nauka–nauke o zaštiti životne sredine, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 2009. Master hemičar, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 2007. Diplomirani hemičar – biohemija, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu.

akademska zvanja

• 2023: Redovni profesor, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 2018-2023. Vanredni profesor, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 2013-2018. Docent, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu,
  • 2010-2013. Istraživač-saradnik, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu,
  • 2009-2010. Istraživač-pripravnik, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu.

• Zaštita vazduha
  • Ekotoksikologija
  • Zagađenje vazduha
  • Degradacija zemljišta
  • Zelena remedijacija.

• Agbaba, J., Maletić, S., Kragulj Isakovski, M., Molnar Jazić, J. Zagađenje i zaštita vazduha–praktikum, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, 2018.

• Sorpcioni i degradacioni procesi u životnoj sredini
  • Ugljenični materijali.

• Unapređenje remedijacionih tehnologija i razvoj metoda za procenu rizika zagađenih lokaliteta, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije (2011-2019).
  • Ispitivanje mehanizma transporta zagađujućih materija i razvoj metoda in-situ i ex-situ remedijacije u zoni obalske filtracije, kao podloga implementacije Strategije vodosnabdevanja i zaštite voda AP Vojvodine, Srbija, Sekretarijata za nauku i tehnološki razvoj Autonomne pokrajine Vojvodine, Srbija (2016-2019).
  • Development of new materials for application in environmentally friendly technologies for the cost-effective remediation of contaminated sites threatening cross-border regions – MATCROSS, Hungary-Serbia IPA Cross border Co-operation Programme. Broj projekta: HUSRB/1002/214/188. (2011-2013).

1. Grgić, M., Maletić, S., Beljin, J., Kragulj Isakovski, M., Rončević, S., Tubić, A., Agbaba, J. (2019): Lindane and hexachlorobenzene sequestration and detoxification in contaminated sediment amended with carbon-rich sorbents. Chemosphere. 220: 1033-1040.
  2. Mihajlović, М., Petrović, Ј., Maletić, S., Kragulj Isakovski, M., Stojanović, M., Lopičić, Z., Trifunović, S. (2018): Hydrothermal carbonization of Miscanthus×giganteus: Structural and fuel properties of hydrochars and organic profile with the ecotoxicological assessment of the liquid phase. Energy Conversion and Management.159: 254-263.
  3. Grba, N., Krčmar, D., Neubauer, F., Rončević, S., Kragulj Isakovski, M.,Molnar Jazić, J., Dalmacija B.(2017): Geochemical monitoring of organic and inorganic pollutants in the sediment of the Easten Posavina (Serbia). Journal of Soils and Sediments. 17: 2610–2619.
  4. Tričković, J., Kragulj Isakovski, M., Watson, M., Maletić, S., Rončević, S., Dalmacija, B., Kónya, Z., Kukovecz, Á. (2016): Sorption Behaviour of Trichlorobenzenes and Polycyclic Aromatic Hydrocarbons in the Absence or Presence of Carbon Nanotubes in the Aquatic Environment. Water Air Soil Pollut. 227:374
  5. Kragulj, M., Tričković, J., Kukovecz, Á., Jović, B., Molnar, J., Rončević, S., Konya, Z., Dalmacija, B. (2015): Adsorption of chlorinated phenols on multiwalled carbon nanotubes. RSC Advances. 5: 24920-24929.

• Rukovodilac projekta „Organofosforni pesticidi u agroekosistemima Vojvodine-transport i biodegradacioni potencijal“, Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, 2018-2019.
  • Studijski boravak u okviru Erasmus+ Staff exchange programa na Politehničkom univerzitetu u Ankoni, Italija (2018).
  • Dobitnica druge nagrade fondacije Docent dr Milena Dalmacija za najbolje urađenu doktorsku disertaciju iz oblasti Zaštite životne sredine (2014).
  • Studijski boravak u okviru projekta “Development of new materials for application in environmentally friendly technologies for the cost-effective remediation of contaminated sites threatening cross-border regions – MATCROSS” (2012) na Univerzitetu u Segedinu.