dr Ljiljana Jovanović

e-mail: ljiljana.jovanovic@dh.uns.ac.rs

SCOPUS Author ID: 55402559100

ORCID: 0000-0001-8773-774X

• 1986. Doktor hemijskih nauka, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 1978. Magistar, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 1973. Diplomirani hemičar, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu.

• 1997: Redovni profesor, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 1992–1997. Vanredni profesor, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 1987–1992. Docent, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 1979–1982, 1982–1986, 1986–1987. Asistent, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 1975–1979. Asistent-pripravnik, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu.

• Fizička hemija II
  • Hemijska analiza materijala
  • Analize životnih namirnica
  • Sistemi kontrole kvaliteta
  • Elektrohemija
  • Hemijska kinetika.

Doktorske studije

• Odabrana poglavlja fizičke hemije
  • Odabrana poglavlja elektrohemije
  • Odabrana poglavlja hemijske kinetike i fotohemije
  • Elektrohemijska kinetika
  • Hemijska analiza odabranog materijala
  • Obezbeđivanje kvaliteta analitičkih merenja
  • Analitička voltametrija (viši kurs)

• Šuranji, T., Jovanović, Lj., Zbirka zadataka iz analitičke hemije, treće izdanje, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, 1995.
  • Jovanović, Lj., Hemijska analiza materijala, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, udžbenik br. 86, Novi Sad, 1998.

• Elektrohemijska ispitivanja kompleksnih jedinjenja
  • Elektrohemijska karakterizacija i modifikacija elektrodnih površina.

• Dizajn, sinteza, karakterizacija i procena praktične primene koordinacionih i organometalnih jedinjenja, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije (2011–2019)
  • Sinteze, fizičke, strukturne i biološke karakteristike novih kompleksnih jedinjenja, Ministarstvo prosvete i nauke Republike Srbije (2006–2011).

1. Ivanović, N., Jovanović, Lj., Marković, Z., Marković, V., Joksović, M.D., Milenković, D., Djurdjević, P.T., Ćirić, A.,  Joksović, Lj. (2016): Potent 1,2,4-Triazole-3-thione Radical Scavengers Derived from Phenolic Acids: Synthesis, Electrochemistry, and Theoretical Study, ChemistrySelect. 1: 3870–3878.
  2. Leovac, V.M., Rodić, M.V., Jovanović, S.,Joksović, M.D.,  Stanojković, T., M. Vujčić,   M., Sladić, D., Marković, V., Vojinović-Ješić, Lj.S. (2015): Transition Metal Complexes with 1-Adamantoyl Hydrazones – Cytotoxic Copper(II) Complexes of Tri- and Tetradentate Pyridine Chelators Containing an Adamantane Ring System, Eur. J. Inorg. Chem. 882–895.
  3. Lalović, M.M., Jovanović, Lj.S., Vojinović-Ješić, Lj. S., Leovac, V.M., Češljević, V.I., Rodić, M.V., Divjaković, V. (2012): Syntheses, crystal structures and electrochemical characterizations of two octahedral iron(III) complexes with Schiff base of pyridoxal and aminoguanidine, J. Coord. Chem. 65: 4217–4229.
  4. Jovanović, Lj.S., Bjelica, L.J. (1988): Voltammetry of Some Novel Fe(III)  Complexes  with Tetradentate  ONNO Ligands, J. Electroanal. Chem. 252: 345-360.
  5. Bjelica, L., Jovanović, Lj. (1986): Electrochemistry of Iron(III) Complexes with Salicylaldehyde Thiosemicarbazone and Its S-Methyl Derivative, J. Electroanal. Chem. 213: 85–110.

• Nosilac plakete Departmana za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine
  • Dugogodišnji član Predsedništva Srpskog Hemijskog društva i bivši potpredsednik podružnice SHD-HDV
  • Zaslužni član SHD
  • Dobila Zahvalnicu SHD-HDV
  • Dugogodišnji član i sadašnji predsednik Upravnog odbora Fonda Nenada Kostića
  • Dugogodišnji član SHD i nekadašnji član Međunarodnog društva za elektrohemiju (ISE)
  • Povremeni recenzent više međunarodnih i domaćih časopisa iz hemije
  • Boravila u Bolonji (Italija) na jednomesečnoj stipendiji iz elektrohemije (1988.g.) (stipendija Vlade Italije)
  • Učestvovala u više Naučnih i Organizacionih odbora hemijskih stručnih sastanaka u Srbiji
  • Višegodišnji Šef Katedre za fizičku hemiju Departmana za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine.