Mesaros

Kabinet: 9/IV

e-mail: mszk@uns.ac.rs

ORCID: http://orcid.org/0000-0002-7494-7323

• 1991. Doktor hemijskih nauka Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 1982. Magistar hemijskih nauka, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 1974. Diplomirani hemičar, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija.

• 2004-danas, Redovni profesor, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 1999-2004. Vanredni profesor, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Srbija
  • 1994-1999. Docent, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 1983-1994. Asistent, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 1975-1983. Asistent-pripravnik, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija.

• Analitička hemija
  • Seminar iz analitičke hemije
  • Integrisane metode hemijske analizе
  • Termoanaliza
  • Viši kurs termičke analize
  • Sinteza i fizičko-hemijska karakterizacija neorganskih jedinjenja
  • Fizičke metode u neorganskoj hemiji
  • Termička analiza kompleksnih jedinjenja

• Mesaroš Sečenji, K., Žigrai, I., Osnovi kvalitativne analitičke hemije, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitetski udžbenik, Edicija 119, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija, 2000.
  • Mészáros Szécsényi, K., Analitička hemija – Primena hemijskih ravnoteža u kvalitativnoj analitičkoj hemija, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitetski udžbenik, Edicija 188, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija, 2010.

• Termoanalitička hemija.
  • Sinteza i fizičko-hemijska i biološka karakterizacija kompleksa prelaznih metala sa organskim ligandima.
  • Termička karakterizacija polimera, biopolimera i bioplastičnih proizvoda.

• Dizajniranje, sinteza, karakterizacija i procena praktične primene koordinacionih i organometalnih jedinjenja, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije (2011-2019), rukovodilac projekta.
  • Sinteza i karakterizacija kompleksa metala sa biološki aktivnim ligandima, Sekretarijat za nauku i tehnološki razvoj Autonomne pokrajine Vojvodine, Srbija (2010-2015)
  • Sinteza, fizičko-hemijska i biološka  karakterizacija novih kompleksnih jedinjenja prelaznih metala sa derivatima pirazola i njihova potencijalna primena, Bilateralna saradnja Srbija – Crna Gora (2016-2018)

1. Magyari, J., Barta Holló, , Vojinović-Ješić, Lj.S., Radanović, M.M., Armaković, S., Armaković, S.J., Molnár, J., Kincses, A., Gajdács, M., Spengler, G., Mészáros Szécsényi, K. (2018): Interactions of Schiff base compounds and their coordination complexes with the drug cisplatin, New Journal of Chemistry. 42: 5834-5843.
  2. Barta Holló, , Ristić, I., Budinski-Simendić, J., Cakić, S., Szilágyi, I.M., Mészáros Szécsényi, K. (2018): Synthesis, spectroscopic and thermal characterization of new metal-containing isocyanate-based polymers, Journal of Thermal Analysis and Calorimetry. 132: 215-224.
  3. Sundum, T., Mészáros Szécsényi, K., Kaewta, K. (2018): Preparation and characterization of thermoplastic starch composites with fly ash modified by planetary ball milling, Carbohydrate 191: 198-204.
  4. Barta Holló, , Magyari, J., Armaković, S., Bogdanović, G.A., Rodić, M.V., Armaković, S.J., Molnár, Spengler, J.G., Leovac, V.M., Mészáros Szécsényi, K. (2016): Synthesis, structural and thermal characterization, reactivity assessment by DFT computations and biological evaluation of a hydrazone derivative and its coordination compounds with Co(III), Ni(II), Cu(II) and Zn(II), New Journal of Chemistry. 40: 5885-5895.
  5. Barta Holló, B., Mészáros Szécsényi, K., Tanrattanakul, V., Jaratrotkamjorn, R. (2015): Determination of natural rubber/poly(methyl methacrylate) blend composition by TG/DSC technique, Journal of Thermal Analysis and Calorimetry. 119: 1131-1137.

• Rukovodilac nacionalnog projekta br. 172014 „Dizajniranje, sinteza, karakterizacija i procena praktične primene koordinacionih i organometalnih jedinjenja“ od 2010. god.
  • Editor časopisa Journal of Thermal Analysis and Calorimetry. Izdavač: Springer Nature, Switzerland AG, pomoćnik urednika.
  • JTAC (Journal of Thermal Analysis and Calorimetry) Best 2016 Reviewer Award.
  • Gostujući istraživač: Helsinki University of Technology, Department of Chemical Technology, 2000. Od 1992 god. Budapest University of Technology and Economics, Faculty of Chemical Technology and Biotechnology, svake godine.
  • Gostujući profesor: Budapest University of Technology and Economics, Faculty of Chemical Technology and Biotechnology, 2003, Prince of Songkla University, Hatyai, Faculty of Science, 2008, Institute of Macromolecular Chemistry, Prague, 2010. U okviru CEEPUS porjekata: AGH University of Science and Technology, Faculty of Materials Science and Ceramics, Krakow, 2009, 2011-2014, 2016-2018, University of Pardubice, Faculty of Chemical Technology, Pardubice, 2010.
  • Članstvo u stručnim društvima: Srpsko hemijsko društvo, Hemijsko društvo Vojvodine, Javno telo Mađarske akademije nauka, Radni odbor Termoanalitičke sekcije Mađarske akademije nauka, Mađarsko prirodno-matematičko društvo (Mađarska).