Djurdja Kerkez bio

dr Đurđa Kerkez

Vanredni profesor

Katedra za hemijsku tehnologiju i zaštitu životne sredine

Kabinet: 16/V

e-mail: djurdja.kerkez@dh.uns.ac.rs

ORCID: https://orcid.org/0000-0003-0997-6635

• 2014. Doktor nauka-nauke o zaštiti životne sredine, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 2010. Master hemičar, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 2009. Diplomirani hemičar – inženjer za kontrolu kvaliteta i menadžment životne sredine, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu.

akademska zvanja

• 2020-. Vanredni profesor, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu,
  • 2015-2020. Docent, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu,
  • 2013-2015. Asistent, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 2012-2013. Istraživač-saradnik, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 2010-2012. Istraživač-pripravnik, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu.

• Osnovi hemijske tehnologije
  • Osnovne metode tehnologije zaštite životne sredine
  • Čvrst otpad
  • Projektovanje procesa tretmana otpadnih voda
  • Ekoinžinjering.

• Maletić, S., Dalmacija, M., Dalmacija, B., Bečelić-Tomić, M., Rončević, S., Krčmar, D., Kerkez, Đ. Izvori i kontrola zagađivanja životne sredine, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, 2017.
  • Dalmacija, B., Rončević, S., Krčmar, D., Kerkez, Đ., Pešić V. Praktikum iz hemijske tehnologije, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, 2016.

• Tretman otpadne vode, procesi u vodama i procena rizika
  • Tretman sedimenta i različitog otpada zagađenog toksičnim metalima i procena efikasnosti primenjenih tretmana.

• SmartWaterTwin, Twinning for Smart Water: Thinking and Rethinking Wastewater Management in Circular Economy Frame, HORIZON-WIDERA-2021-ACCESS-02-01, Horizon Europa (2022-2025)
  • WasteWaterForce, Waste Water Treatment Reinforcement – Advanced Processes Using Green and Cost-Effective Materials, PROMIS, Science Fund of the Republic of Serbia (2020-2022)
  • CarbIrON, Nano zero valent iron supported on carbon base materials as novel composites for environmental application: Development and assessment, 2020-RD-1-NANOBIOTECH, Framework for Access to the Physical Research Infrastructure of the Joint Research Centre (2022)

1. Kecić, V., Kerkez, Đ., Prica, M., Lužan, O., Bečelić-Tomin, M., Tomašević Pilipović, D., Dalmacija, B. (2018): Optimization of azo printing dye removal with oak leaves-nZVI/H2O2 system using statistically designed experiment. Journal of Cleaner Production. 202: 65-80.
  2. Krčmar, D., Tenodi, S., Grba, N., Kerkez, Dj., Watson, M., Rončević, S., Dalmacija, B. (2018): Preremedial assessment of the municipal landfill pollution impact on soil and shallow groundwater in Subotica, Serbia. Science of the Total Environment. 615: 1341–1354.
  3. Pucar Milidrag, G., Prica, M., Kerkez, Đ., Dalmacija, B., Kulić, A., Tomašević Pilipović, D., Bečelić-Tomin, M. (2018): A comparative study of the decolorization capacity of the solar-assisted Fenton process using ferrioxalate and Al, Fe-bentonite catalysts in a parabolic trough reactor. Journal of the Taiwan Institute of Chemical Engineers. 93: 436-449.
  4. Kerkez, Dj., Tomašević, D., Kozma, G., Bečelić-Tomin M., Prica, M., Rončević, S., Kukovecz, Á., Dalmacija, B., Kónya, Z. (2014): Three different clay-supported nanoscale zero-valent iron materials for industrial azo dye degradation: A comparative study. Journal of the Taiwan Institute of Chemical Engineers. 45(5): 2451–2461.
  5. Kerkez Dj., Bečelić-Tomin, M., Dalmacija, M., Tomašević, D., Rončević, S., Pucar, G., Dalmacija, B. (2014): Leachability and physical stability of solidified and stabilized pyrite cinder sludge from dye effluent treatment. Hemijska industrija. 69(3): 231-239.

• Stipendija Republičke fondacije za razvoj naučnog i umetničkog podmlatka, (2010)
  • Nagrada Univerziteta u Novom Sadu za najboljeg studenta Prirodno-matematičkog fakulteta i postignut uspeh u toku studiranja i rezultate u naučnim i stručnim aktivnostima u školskoj 2008/2009, (2010)
  • Izuzetna nagrada Univerziteta u Novom Sadu za postignut uspeh u toku studiranja na Prirodno-matematičkom fakultetu u školskoj godini 2008/2009, (2010)
  • Specijalno priznanje Srpskog hemijiskog društva za izuzetan uspeh u toku studija na Prirodno-matematičkom fakultetu, Univerziteta u Novom-Sadu, (2010)
  • Izuzetna nagrada Univerziteta u Novom Sadu za ostvarenu prosečnu ocenu 10,00 za školsku godinu 2007/2008, (2009)
  • Izuzetna nagrada Univerziteta u Novom Sadu za ostvarenu prosečnu ocenu 10,00 za školsku godinu 2005/2006, (2007)
  • Stipendista Fondacije Hemofarm koncerna, Vršac, (2005-2009)
  • Internacionalna letnja škola na Fakultetu za hemiju i hemijski inženjering – Centar za primenjenu spektroskopiju, Univerzitet u Mariboru, Slovenija, (2009)
  • Master kurs “Modern Principles of Wastewater and Waste Management in Settlement” u organizaciji Regional Environmental Center for Central and Eastern Europe (REC) i  Fondazione Willy Brandt (FWB), na Prirodno matematičkom fakultetu u Novom Sadu, (2009)
  • Letnja škola hemije na Tehnološkom Univerzitetu u Gracu u Austriji, deo istraživačkog tima Prof. dr Martin Mitelbaha na temu „Biodizel“, (2008)
  • Učešće u modulima „TRAIN“ programa: Umrežavanje i timski rad, Komunikacione i prezentacione veštine i Priprema projektnih aplikacija i menadžement projekata (2015 i 2017)
  • Član Upravnog odbora Fondacije „Docent dr Milena Dalmacija“
  • Član Organizacionog odbora Memorijalnog naučnog skupa iz zaštite životne sredine „Docent dr Milena Dalmacija“
  • Član marketing tima PMF-a (2014-2018)
  • Član je Srpskog hemijskog društva, Kluba Mladih hemičara Srbije, Društva za tehnologiju vode i sanitarno inženjerstvo, Međunarodnog udruženja za vode (IWA).