Dejan Krčmar biografija

dr Dejan Krčmar

Redovni profesor

Katedra za hemijsku tehnologiju i zaštitu životne sredine

Kabinet: 5/V

e-mail: dejan.krcmar@dh.uns.ac.rs

SCOPUS Autor ID:14067465300

ORCID: https://orcid.org/0000-0003-4583-3279

• 2010. Doktor hemijskih nauka, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 2007. Magistar hemijskih nauka, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 2002. Diplomirani hemičar, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu.

akademska zvanja

• 2021- Redovni profesor, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 2016-2021. Vanredni profesor, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 2011-2016. Docent, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu,
  • 2007-2011. Asistent, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu,
  • 2002-2007. Istraživač-pripravnik, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu.

• Osnovne metode tehnologije zaštite životne sredine
  • Osnovi hemijske tehnologije
  • Prečišćavanje industrijskih otpadnih voda
  • Kontrola emisije industrijskih otpadnih tokova
  • Projekat-Analiza uticaja na životnu sredinu
  • Projektovanje procesa tretmana otpadnih voda
  • Kvalitet sedimenta (viši kurs)
  • Ekoinžinjering (viši kurs)
  • Monitoring životne sredine (viši kurs).

• Dalmacija, S.Rončević, Ž.Vrbaški, D.Krčmar (2012) Hemijska tehnologija,  Novi Sad: Prirodno-matematički fakultet, Departman za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine,
  • Dalmacija, S.Maletić, D.Krčmar, M.Dalmacija, D.Tomašević, S. Ugarčina-Perović, V.Pešić (2014) Praktikim iz zaštite voda II deo, Novi Sad: Prirodno-matematički fakultet, Departman za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine
  • Dalmacija B., Rončević S., Krčmar D., Kerkez Đ., Pešić V. (2016) Praktikum iz hemijske tehnologije, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad.
  • Maletić, M. Dalmacija, B. Dalmacija, M. Bečelić-Tomin, S.Rončević, D. Krčmar, Đ. Kerkez (2017) Izvori i kontrola zagađivanja životne sredine, Novi Sad: Prirodno-matematički fakultet, Departman za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine.

• Hemija i tehnologija zaštite životne sredine
  • Kvalitet voda i sedimenta
  • Remedijacija zagađenih lokaliteta (voda, zemljište, sediment).

• Development of new materials for application in environmentally friendly technologies for the cost-effective remediation of contaminated sites threatening cross-border regions – MATCROSS, Hungary-Serbia IPA Cross border Co-operation Programme (2011-2013),
  • Unapređenje remedijacionih tehnologija i razvoj metoda za procenu rizika zagađenih lokaliteta, III43005, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije (2011-2019)
  • Razvoj modela za prioritizaciju deponija za zatvaranje i sanaciju u AP Vojvodini na osnovu procene rizika na životnu sredinu, Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost (2016-2019).

1. Krčmar D., Tenodi S., Grba N., Kerkez Đ., Watson M., Rončević S., Dalmacija B. (2018) Preremedial assessment of the municipal landfill pollution impact on soil and shallow groundwater in Subotica, Serbia. Science of the Total Environment  615, 1341–1354.
  2. Krčmar D., Varga N., Prica M., Cvetićanin L., Zuković M., Dalmacija B., Corba Z. (2017) Application of hexagonal two dimensional electrokinetic system on the nickel contaminated sediment and modelling the transport behavior of nickel during elektrokinetic treatment. Separation and Purification Technology, 192,253-261.
  3. Krčmar D., Dubovina M., Grba N., Pešić V., Watson M., Tričković J., Dalmacija B. (2017)
    Distribution of organic and inorganic substances in the sediments of the “Great Bačka Canal”, a European environmental hotspot. Science of the Total Environment601–602, 833–844.
  4. Dubovina M., Krčmar D., Grba N., Watson M., Rađenović D., Tomašević D., Dalmacija B. (2018) Distribution and ecological risk assessment of organic and inorganic pollutants in the sediments of the transnational Begej canal (Serbia-Romania). Environmental Pollution, 236, 773-784.
  5. Poguberović S., Krčmar D., Maletić S., Kónya Z., Tomašević Pilipović D., Kerkez Đ., Rončević S. (2016) Removal of As(III) and Cr(VI) from aqueous solutions using “green” zero-valent iron nanoparticles produced by oak, mulberry and cherry leaf extracts. Ecological Engineering.

• Učestvovao je u realizaciji više od 60 projekata i studija, od čega je rukovodio u dva pokrajinska projekta i jednim projektom lokalnog značaja.
  • Šef Katedre za hemijsku tehnologiju i zaštitu životne sredine (2018 – danas).
  • Član Saveta Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu (2015 – 2018).
  • Član Akreditovane Laboratorije za fizičko-hemijska ispitivanja životne sredine “dr Milena Dalmacija”.
  • Član je upravnog odbora Fondacije “Docent dr Milena Dalmacija”.
  • Član komisije za standarde KS Z183 Karakterizacija i upravljanje otpadom, standardizaciju, Institut za standardizaciju Srbije (2016-danas)
  • Član tehničkih komisija za studije o proceni uticaja na životnu sredinu i tehničkih komisija za ocenu uslova utvrđenih u nacrtu integrisane dozvole.
  • Član više naučnih i stručnih asocijacija (IWA – International Water Association…).