dr Daniela Šojić Merkulov

e-mail: daniela.sojic@dh.uns.ac.rs

Personalna stranica: http://personal.pmf.uns.ac.rs/daniela.sojic/

ORCID: http://orcid.org/0000-0003-4504-291X

• 2009. Doktor hemijskih nauka, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2004. Magistar hemijskih nauka, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2001. Profesor biologije i hemije, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija

• 2021-danas, Redovni profesor, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2016-2021. Vanredni profesor, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2011-2016. Docent, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2005-2011. Istraživač-saradnik, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija.
  • 2002-2004. Istraživač-stipendista, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija

• Osnovi instrumentalne analize
  • Hromatografske metode
  • Analiza životnih namirnica
  • Analitika organskih polutanata
  • Hromatografski principi

• Šojić Merkulov, D., Abramović, B., Armaković, S., Finčur, N., Hromatografske metode analize, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija, 2021.
  • Abramović, B., Šojić, D. Praktikum za analitičku hemiju okoline, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, 2014.

• Analitička hemija
  • Hemija životne sredine
  • Viši procesi oksidacije
  • Uklanjanje organskih polutanata iz vodene sredine
  • Eksperimentalni dizajn
  • Kinetičke metode analize

• In situ pollutants removal from waters by sustainable green nanotechnologies, Fond za nauku Republike Srbije, Srbija (2022-2024), rukovodilac
  • Primena termalne vode iz Banje Кanjiža u farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji, Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, Srbija (2022-2023), član
  • Primena polianilin/TiO2 nanočestičnih fotokatalizatora za uklanjanje organskih polutanata iz vode i procena njihove toksičnosti, Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, Novi Sad (2014-2015), rukovodilac

1. Šojić Merkulov, D., Vlazan, P., Poienar, M., Bognár, S., Ianasi, C., Sfirloaga, P. (2022). Sustainable removal of 17α-ethynylestradiol from aqueous environment using rare earth doped lanthanum manganite nanomaterials, Catalysis Today (in press, available online 15 May 2022).
  2. Bognár, S., Putnik, P., Šojić Merkulov, D. (2022). Sustainable green nanotechnologies for innovative purifications of water: Synthesis of the nanoparticles from renewable sources, Nanomaterials, 12, Art. No. 263.
  3. Lazarević, M., Putnik, P., Šojić Merkulov, D. (2022). Chemometric evaluation of different parameters for removal of tembotrione (agricultural herbicide) from water by adsorption and photocatalytic degradation using sustainable nanotechnology, Food and Energy Security, 00:e368.
  4. Šojić Merkulov, D., Lazarević, M., Đorđević, A., Náfrádi, M., Alapi, T., Putnik, P., Rakočević, Z., Novaković, M., Miljević, B., Bognár, S., Abramović, B. (2020). Potential of TiO2 with various Au nanoparticles for catalyzing mesotrione removal from wastewaters under sunlight, Nanomaterials, 10, Art. No. 1591.
  5. Šojić, D.V., Orčić, D.Z., Četojević-Simin, D.D., Banić, N.D., Abramović B.F. (2015). Efficient removal of sulcotrione and its formulated compound Tangenta® in aqueous TiO2 suspension: Stability, photoproducts assessment and toxicity. Chemosphere, 138C: 988–994.

• Rukovodilac Doktorskih akademskih studija ‒ Hemija, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad
  • Rukovodilac projekta iz programa Ideje finansiranog od strane Fonda za nauku (2022-2024) i Pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, Novi Sad (2014-2015)
  • Član Radne grupe za izradu Plana integriteta u III ciklusu, PMF, Novi Sad
  • Član Komisije za pronalaske iz radnog odnosa, PMF, Novi Sad
  • Recenzent naučnih radova u preko 20 časopisa sa SCI liste
  • Recenzent bilateralnih projekata za Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije i The National Research, Development and Innovation Office, Mađarska
  • Član Srpskog hemijskog društva – Hemijskog društva Vojvodine (SHD−HDV)
  • Član Udruženja za tehnologiju vode i sanitarno inženjerstvo
  • Član Upravnog odbora SHD (2021-danas)
  • Predsednik Sekcije za analitičku hemiju SHD-HDV (2022-danas)
  • Delegiran predstavnik SHD−HDV za Predsedništvo i Upravni odbor SHD (2013-2021)
  • Član Organizacionog odbora 48. i 55. Savetovanja Srpskog hemijskog društva (2010 i 2018)
  • Predsednik Organizacionog odbora 52. Savetovanja Srpskog hemijskog društva (2015)
  • Član Naučnog odbora 53. i 55. Savetovanja Srpskog hemijskog društva (2013 i 2016) i International Symposium on Analytical and Environmental Problems, Szeged, Hungary (2020, 2021, 2022)
  • Mentor više od 40 diplomskih i master radova studenata, 1 odbranjene i 2 prijavljene doktorske disertacije
  • Predsednik SHD−HDV (2013-2017)
  • Sekretar SHD−HDV (2009-2013)
  • Dobitnik nagrade za dva postera od strane: 1. IUPAC-a na 44. Savetovanju Srpskog hemijskog društva (2006) i 2. Udruženja za tehnologiju vode i sanitarno inženjerstvo na Međunarodnoj konferenciji Otpadne vode, komunalni čvrsti otpad i opasan otpad (2009)
  • Dobitnik nagrade za postignut uspeh tokom postdiplomskih studija odlukom ministra prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije (2003).