dr Bojana Srećo Zelenović

Vanredni profesor

Katedra za biohemiju i hemiju prirodnih proizvoda

Univerzitet u Novom Sadu,

Kabinet: 8/III

e-mail: bojana.sreco@dh.uns.ac.rs

SCOPUS Autor ID: 8612794800

ORCID: https://orcid.org/0000-0003-0216-2583

• 2013. Doktor hemijskih nauka, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet
  • 2003. Diplomirani hemičar, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet.

• 2018-danas. Vanredni profesor, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet
  • 2013-2018. Docent, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet
  • 2007-2013. Istraživač-saradnik, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet
  • 2004-2007. Istraživač-pripravnik, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet.

• Metabolizam lekova i ksenobiotika
  • Hemoenzimske transformacije
  • Hemija prirodnih proizvoda
  • Odabrana poglavlja iz hemije prirodnih proizvoda
  • Strukturna analiza monosaharida i derivata
  • Hemijske transformacije monosaharida.

• Popsavin, M., Vukojević, N., Hranisavljević, J., Kovačević, I., Srećo Zelenović, B., Svirčev, M. Praktikum iz hemije prirodnih proizvoda, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, 2018.

• Medicinska hemija
  • Razvoj novih postupaka sinteze prirodnih citotoksičnih laktona i njihovih analoga.

• Sinteza i biološka ispitivanja novih mimetika ili derivata odabranih citotoksičnih laktona, antitumorskog agensa tiazofurina i prirodnih naftnih kiselina, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije (2011-2019)
  • Sinteza i biomedicinska ispitivanja antikancernih agenasa dobijenih iz prirodno raspoloživih monosaharida, Sekretarijata za nauku i tehnološki razvoj Autonomne pokrajine Vojvodine, Srbija (2012-2013).

1. Francuz, J., Kovačević, I., Popsavin, M., Benedeković, G., Srećo Zelenović, B., Kojić, V., Jakimov, D., Aleksić, L., Bogdanović, G., Srdić-Rajić, T., Lončar E., Rodić, M., Divjaković, V., Popsavin, V. (2017): Design, synthesis and in vitro antitumour activity of new goniofufurone mimics with halogen or azido groups at the C-7 position. European Journal of Medicinal Chemistry. 128: 13–24.
  2. Benedeković, G., Francuz, J., Kovačević, I., Popsavin, M., Srećo Zelenović, B., Kojić, V., Bogdanović, G., Divjaković, V., Popsavin, V. (2014): Conformationally constrained goniofufurone mimics as inhibitors of tumour cells growth: Design, synthesis and SAR study. European Journal of Medicinal Chemistry. 82: 449–458.
  3. Popsavin, V., Francuz, J., Srećo Zelenović, B., Benedeković, G., Popsavin, M., Kojić, V., Bogdanović, G. (2013): Heteroannelated and 7-deoxygenated goniofufurone mimics with antitumour activity: Design, synthesis and preliminary SAR studies. Bioorganic & Medicinal Chemistry Letters. 23: 5507–5510.
  4. Francuz, J., Srećo, B., Popsavin, M., Benedeković, G., Divjaković, V., Kojić, V., Bogdanović, G., Kapor, A., Popsavin, V. (2012): Novel goniofufurone and 7-epi-goniofufurone mimics from an unexpected titanium-mediated displacement process. Tetrahedron Letters. 53: 1819–1822.
  5. Srećo, B., Benedeković, G., Popsavin, M., Hadžić, P., Kojić, V., Bogdanović, G., Divjaković, V., Popsavin, V. (2011): Heteroannelated (+)-muricatacin mimics: synthesis, antiproliferative properties and structure–activity relationships. Tetrahedron. 67: 9358–9367.

• Plaketa za najboljeg saradnika na Departmanu za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, za period 2009-2012.
  • Član je Srpskog hemijskog društva.