MSc Maria Savanović

Personalna stranica:

SCOPUS Autor ID: 57214672950

ORCID: https://orcid.org/0000-0003-3907-6259

• 2016-danas, Doktorske akademske studije hemije, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2016. Master hemičar, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija.
  • 2015. Diplomirani hemičar, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija

• 2020-danas, Istraživač-saradnik, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2017-2020, Istraživač-pripravnik, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija

• Osnovi instrumentalne analize
  • Statistička obrada rezultata u hemiji
  • Informacije u hemiji
  • Hemijska analiza materijala
  • Tehnike razdvajanja
  • Analitička spektrometrija
  • Hemometrika

• Istraživanja iz oblasti analitičke hemije i hemije okoline, hidroliza, fotoliza i fotokataliza farmakološki aktivnih jedinjenja u vodenoj sredini korišćenjem različitih tipova katalizatora, kinetičke metode analize.

• Razvoj metoda praćenja i uklanjanja biološki aktivnih supstanci u cilju unapređenja kvaliteta životne sredine, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije (2011-2019)
  • CONNECT 2.0., Povezivanje studenata i mladih istraživača iz regiona zapadnog Balkana. Uspostavljanje Naučno-komunikacionog centra i Naučnog udruženja zapadnog Balkana, Nemačka služba za akademsku razmenu (DAAD) (2018)
  • Poređenje fotokatalitičke efikasnosti Zr/Fe3O4 i Si/ZrO2 nanoprahova u razgradnji biološki aktivnih jedinjenja prisutnih u životnoj sredini primenom simuliranog sunčevog zračenja, Sekretarijat za nauku i tehnološki razvoj Autonomne pokrajine Vojvodine, Srbija (2017-2018)

1. Uzelac, M.M., Armaković, S.J., Armaković, S., Četojević-Simin, D.D., Agbaba, J., Banić, N.D., The role of environmental waters ionic composition and UV–LED radiation on photodegradation, mineralization and toxicity of commonly used β-blockers, Journal of Molecular Structure, 1249 (2022) 131579.
  2. Uzelac, M.M., Srđenović Čonić, B., Kladar, N., Armaković, S., Armaković, S.J., Removal of hydrochlorothiazide from drinking and environmental water: Hydrolysis, direct and indirect photolysis, Energy and Environment, (2022), Article in Press,
  3. Uzelac, M.M., Armaković, S.J., Opinions on Gender Equality in (Higher) Education and Science, SDG-5Gender Equality & Female Empowerment Policy for Sustainable Development, Crescent Publishing Corporation, New Delhi, (2021) 9–20.
  4. Armaković, S., Uzelac, M., Statistička obrada rezultata u hemiji: zadaci sa elementima teorije, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, 2021.
  5. Banić, N., Uzelac, M., Praktikum iz analitičke spektrometrije sa elementima teorije, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, 2020.

• Co-founder and Board Member of Association for the International Development of Academic and Scientific Collaboration – AIDASCO (aidasco.org).
  • Member of Vojvodina and Club of Young Serbian Chemists.
  • Member of Organising Committee at 55th Meeting of Serbian Chemical Society in Novi Sad (2018).
  • 2021, Best Paper Award at the “International Conference on Energy, Water Environment & Environment ICEWE-2021”, Lahore, Pakistan.
  • 2019, I Prize for the best poster presentation at the “Meeting Point of the Science and Practice in the Fields of Corrosion, Materials and Environmental Protection”, XXI YuCorr, Tara Mountain, Serbia.
  • Scholarship of the Fund for young talents “Dositeja“ (2014-2016).
  • Special award of Serbian Chemical Society for outstanding results during the studies at Faculty of Sciences, University of Novi Sad (2015).
  • Faculty and University award for outstanding results during studies (2012, 2013, 2014) and award for completed studies (2015).
  • Scholarship of the Ministry of Education, Science and Technological Development of the Republic of Serbia for basic studies (2011-2014).
  • Special award for outstanding students, Vrbas Municipality (2012).
  • Courses:
  • January 2018 – Seminar of reviewing for researchers;
  • October 2017 – Seminar on the use of Kobson service;
  • October 2017 – Train – Research Methodology, Scientific Writing and Result Presentation – Technical, Natural and Life Sciences;
  • November 2016 – Train – Entrepreneurial Skills.