Održano međuokružno takmičenje iz hemije za učenike srednjih škola na našem Departmanu 13.04.2019.

• Post category:...

U subotu 13. aprila na Departmanu za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu održano je međuokružno takmičenje iz hemije za učenike srednjih škola. Ovo je drugi put da se, u saradnji sa Školskom upravom Novi Sad, na Prirodno-matematičkom fakultetu održava međuokružno takmičenje za srednjoškolce. Međuokružno takmičenje je drugi od četiri ranga takmičenja čiji je organizator Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja i Srpsko hemijsko društvo.

Takmičarima su na otvaranju dobrodošlicu poželeli prof. dr Jelena Tričković, pomoćnik direktora Departmana, Petar Viđikant, savetnik u Škoslkoj upravi Novi Sad, i prof. dr Janoš Čanadi, koordinator takmičenja. Takmičenje je započelo izradom testa, na kojem su đaci imali dva i po sata da urade dvadeset zahtevnih problemskih zadataka. Njihovim nastavnicima je u isto vreme priređeno predavanje „Prirodna jedinjenja kao antikancerogeni agensi – istine i zablude“, koje je održala prof. dr Neda Mimica Dukić, šef Katedre za biohemiju. Komisija na čelu sa prof. dr Mirom Segedinac pažljivo je pregledala učeničke testove, saopštila preliminarne rezultate, i diskutovala sa đacima o njihovim radovima. Najbolji đaci dobili su priliku da pokažu i svoje laboratorijske veštine na eksperimentalnom delu takmičenja, koji je trajao četiri sata. Pomoću uspeha izrade testa i laboratorijskih zadataka odabrano je devet najboljih učenika koji će predstavljati naš region na republičkom takmičenju iz hemije koje će se održati 10–12. maja na Tehnološko-metalurškom fakultetu u Beogradu. Najuspešniji đaci s republičkog takmičenja dobijaju priliku da učestvuju na Srpskoj hemijskoj olimpijadi, koja je izborno takmičenje za Međunarodnu hemijsku olimpijadu. Đaci iz naše države na ovom najprestižnijem međunarodnom hemijskom takmičenju redovno osvajaju mnoštvo medalja.

Departman za hemiju, biohemiju i zaštitu životne sredine uručio je diplome najbolje plasiranim đacima, dok su ostalim takmičarima i njihovim mentorima pripale zahvalnice. Ovo takmičenje je iskorišćeno kao prikladna prilika da se izrazi zahvalnost penzionisanim profesorkama hemije novosadskih srednjih škola koje su tokom svoje radne karijere značajno vreme posvetile pripremi nadarenih đaka za takmičenja, i time dale nemerljiv doprinos popularizaciji hemije među mladima. Osam zahvalnica uručeno je  penzionisanim profesorkama.