Maletic sajt

dr Snežana Maletić

Redovni profesor

Katedra za hemijsku tehnologiju i zaštitu životne sredine

Kabinet: 3/V

e-mail: snezana.maletic@dh.uns.ac.rs

SCOPUS Autor ID:57194950912

ORCID: https:// http://orcid.org/0000-0002-5026-3365

• 2010. Doktor hemijskih nauka, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 2003. Diplomirani hemičar, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu.

akademska zvanja

• 2021: Redovni profesor, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 2016-2021. Vanredni profesor, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 2011-2016. Docent, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu,
  • 2008-2011. Istraživač saradnik, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu,
  • 2005-2008. Istraživač-pripravnik, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 2003-2005. Ugovor o delu za izvođenje nastave, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu.

• Izvori i kontrola zagađivanja životne sredine
  • Zaštita zemljišta
  • Čvrst otpad
  • Remedijacione tehnologije
  • Primena AAS i ICP-MS u analizi životne sredine
  • Hromatografske metode u analizi životne sredine
  • Opasan otpad
  • Remedijacioni procesi.

• Maletić S., Dalmacija M., Dalmacija B., Bečelić-Tomin M., Rončević S., Krčmar D., Kerkez Đ. Izvori i kontrola zagađivanja životne sredine, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu, Novi Sad, 2017.
  • Dalmacija B., Maletić S., Krčmar D., Dalmacija M., Tomašević D., Ugarčina Perović S., Pešić V. Praktikum iz zaštite voda II deo, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu, Novi Sad, 2014.
  • Dalmacija M., Maletić S., Agbaba J., Dalmacija B., Molnar J., Ugarčina Perović S., Tomašević D. Praktikum iz kvaliteta vode za piće, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu, Novi Sad, 2013.
  • Dalmacija M, Maletić., Dalmacija B. Praktikum iz zaštite voda I deo, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu, Novi Sad, 2013.

• Remedijacione tehnologije
  • Biodostupnost i biodegradabilnost organskih kontaminanata, hemijska procena rizika
  • Analiza vode, sedimenta i zemlišta
  • Hemijska procena rizika u životnoj sredini.

• Unapređenje remedijacionih tehnologija i razvoj metoda za procenu rizika zagađenih lokaliteta, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije (2011-2019)
  • Ispitivanje mehanizma transporta zagađujućih materija i razvoj metoda in-situ i ex-situ remedijacije u zoni obalske filtracije, kao podloga implementaciji Strategije vodosnabdevanja i zaštite voda AP Vojvodine, Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučno istraživačku delatnost Autonomne pokrajine Vojvodine, Srbija (2016-2019)
  • Cross-border cooperation in Development of new materials for application in environmentally friendly technologies for the cost-effective remediation of contaminated sites threatening cross-border regions, Hungary-Serbia IPA Cross-border Co-operation Programme (2011-2013).

1. Grgić, M., Maletić, S., Beljin, J., Kragulj Isakovski, M., Rončeić, S., Tubić, A., Agbaba, J. (2019): Lindane and hexachlorobenzene sequestration and detoxification in contaminated sediment amended with carbon-rich sorbents. Chemosphere. 220: 1033-1040.
  2. Maletić, S., Beljin, J., Rončević, S., Grgić, M., Dalmacija, B. (2018): Review State of the art and future challenges for polycyclic aromatic hydrocarbons is sediments: sources, fate, bioavailability and remediation techniques. Journal of Hazardous Materials. 365: 467-482.
  3. Maletić, S., Murenji, S., Agbaba, J., Rončević, S., Kragulj Isakovski, M., Molnar Jazić, J., Dalmacija, B. (2018): Potential for anaerobic treatment of polluted sediment. Journal of Environmental Management. 214: 9-16.
  4. Mihajlović, M., Petrović, J., Maletić, S., Kragulj Isakovski, M., Stojanović, M., Lopičić, Z., Trifunović, S. (2018): Hydrothermal carbonization of Miscanthus × giganteus: Structural and fuel properties of hydrochars and organic profile with the ecotoxicological assessment of the liquid phase. Energy Conversion and Management. 159: 254-263.
  5. Grba, N., Krčmar, D., Kragulj Isakovski, M., Molnar Jazić, J., Maletić, S., Pešić, V., Dalmacija, B. (2016): Priority substances in sediments of the “Carska Bara” special nature reserve, a natural scientific research area on the UNESCO list. Journal of Environmental Management. 182: 149-159.

• Koautor više od 100 publikacija, od čega je više od 30 publikovano u časopisima od međunarodnog značaja
  • Od 2012 godine je šef Laboratorije za hemijska ispitivanja životne sredine „dr Milena Dalmacija“ akreditovane prema ISO 17025 standardu
  • Rukovodilac jednog regionalnog kratkoročnog projekta: Potencijal iskorišćenja biomase za sekvestraciju organskih polutanata u zemljištu/sedimentu finansiranog od strane Pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i naučno istraživačku delatnost Autonomne pokrajine Vojvodine
  • Saradnik na 10 projekata koji su finansirani od strane Ministarstva za prosvetu, nauku i tehnološki razvoj Republike Srbije, 5 projekta finansirana od strane Pokrajinskog sekretarijata za visoko obrazovanje i naučno istraživačku delatnost Autonomne pokrajine Vojvodine i 7 međunarodnih projekta (FP5, FP6, EUREKA, IPA, TEMPUS, ERAZMUS)
  • Učestvovala je u više od 50 projekata i studija rađenih za potrebe privrede vezanih za istraživanje u oblasti zaštite životne sredine i tehnologije
  • Tokom 2008. godine u okviru FP6 projekta boravila je na stručnom usavršavanju na Unverzitetu u Aberdinu (Škotska, Velika Britanija), na Institutu za biološke nauke i nauke o životnoj sredini
  • Član stzručnih udruženja: Srpsko hemijsko društvo, Srpsko društvo za zaštitu voda, Udruženja za tehnologiju vode i sanitarno inženjerstvo.