dr Nina Finčur

e-mail: nina.fincur@dh.uns.ac.rs

Personalna stranica: http://personal.pmf.uns.ac.rs/nina.fincur/

ORCID: https://orcid.org/0000-0001-6419-7576

• 2018. Doktor hemijskih nauka, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2011. Master hemičar, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2010. Diplomirani hemičar, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija.

• 2014-danas, Istraživač-saradnik, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2011-2014 Istraživač-pripravnik, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija.

• Osnovi instrumentalne analize
  • Analitička hemija okoline
  • Mikroanaliza
  • Analitika organskih polutanata

• Fotolitička i fotokatalitička razgradnja aktivnih komponenata lekova
  • Istraživanja iz oblasti zaštite životne sredine
  • Kinetičke metode analize.

• Razvoj metoda praćenja i uklanjanja biološki aktivnih supstanci u cilju unapređenja kvaliteta životne sredine, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije (2011-2019)
  • Primena polianilin/TiO2 nanočestičnih fotokatalizatora za uklanjanje organskih polutanata iz vode i procena njihove toksičnosti, Sekretarijat za nauku i tehnološki razvoj Autonomne pokrajine Vojvodine, Srbija (2014-2015)
  • Poređenje fotokatalitičke efikasnosti Zr/Fe3O4 i Si/ZrO2 nanoprahova u razgradnji biološki aktivnih jedinjenja prisutnih u životnoj sredini primenom simuliranog sunčevog zračenja, Sekretarijat za nauku i tehnološki razvoj Autonomne pokrajine Vojvodine, Srbija (2017-2018).

1. Šojić Merkulov, D., Despotović, V., Banić, N., Armaković, S., Finčur, N., Lazarević, M., Četojević-Simin, D., Orčić, D., Radoičić, M., Šaponjić, Z., Čomor, M., Abramović, B. (2018): Photocatalytic decomposition of selected biologically active compounds in environmental waters using TiO2/polyaniline nanocomposites: Kinetics, toxicity and intermediates assessment. Environmental Pollution. 239: 457-465.
  2. Finčur, N.L., Krstić, J.B., Šibul, F.S., Šojić, D.V., Despotović, V.N., Banić, N.D., Agbaba, J.R., Abramović, B.F. (2017): Removal of alprazolam from aqueous solutions by heterogeneous photocatalysis: Influencing factors, intermediates, and products. Chemical Engineering Journal. 307C: 1105-1115.
  3. Banić, N.D., Abramović, B.F., Šojić, D.V., Krstić, J.B., Finčur, N.L., Bočković, I.P. (2016): Efficiency of neonicotinoids photocatalytic degradation by using annular slurry reactor. Chemical Engineering Journal. 286: 184-190.
  4. Ivetić, T.B., Finčur, N.L., Abramović, B.F., Dimitrievska, M.R., Štrbac, G.R., Čajko, K.O., Miljević, B.B., Đačanin, Lj.R., Lukić-Petrović, S.R. (2016): Environmentally friendly photoactive heterojunction zinc tin oxide nanoparticles. Ceramics International. 42: 3575-3583.
  5. Golubović, A., Tomić, N., Finčur, N., Abramović, B., Veljković, I., Zdravković, J., Grujić-Brojčin, M., Babić, B., Stojadinović, B., Šćepanović, M. (2014): Synthesis of pure and La-doped anatase nanopowders by sol-gel and hydrothermal methods and their efficiency in photocatalytic degradation of alprazolam. Ceramics International. 40: 13409-13418.

• Član je Srpskog hemijskog društva-Hemijskog društva Vojvodine (SHD-HDV).
  • Član je Udruženja za tehnologiju vode i sanitarno inženjerstvo.
  • Sekretar SHD-HDV (2013-)
  • Delegiran predstavnik SHD-HDV za Predsedništvo i Upravni odbor SHD (2018-)
  • Član Organizacionog odbora tokom „52. Savetovanja Srpskog hemijskog društva” održanog 2015. godine u Novom Sadu, kao i tokom „55. Savetovanja Srpskog hemijskog društva” održanog 2018. godine u Novom Sadu.