Nemanja Banic

e-mail: nemanja.banic@dh.uns.ac.rs

Personalna stranica: https://personal.pmf.uns.ac.rs/nemanja.banic/

ORCID: https://orcid.org/0000-0003-1272-8499

• 2014. Doktor hemijskih nauka, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2007. Diplomirani hemičar, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija.

• 2021-danas, Vanredni profesor, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2016-2021. Docent, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2013. Asistent, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2010. Istraživač-saradnik, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2007. Istraživač-pripravnik, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija.

• Osnovi instrumentalne analize
  • Tehnike razdvajanja
  • Informacije u hemiji
  • Analitička spektrometrija
  • Hemijska analiza materijala

• Analitička hemija
  • Fizička hemija
  • Fotokataliza
  • Dizajniranje fotoreaktora
  • Fotokatalitičko generisanje H2 kao goriva budućnosti

• Razvoj metoda praćenja i uklanjanja biološki aktivnih supstanci u cilju unapređenja kvaliteta životne sredine, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije (2011-2019)
  • Primena polianilin/TiO2 nanočestičnih fotokatalizatora za uklanjanje organskih polutanata iz vode i procena njihove toksičnosti, Sekretarijat za nauku i tehnološki razvoj Autonomne pokrajine Vojvodine, Srbija (2014-2015)
  • Razvoj i optimizacija prototipa fotoreaktora za tretman otpadnih voda opterećenih organskim efluentima na teritoriji AP Vojvodine, Pokrajinski sekretarijat za visoko obrazovanje i naučnoistraživačku delatnost, Srbija (2022-2023)

1. Banić, N., Šojić Merkulov, D., Despotović, V., Finčur, N., Ivetić, T., Bognár, S., Jovanović, D., Abramović, B. (2022) Rapid removal of organic pollutants from aqueous systems under solar irradiation using ZrO2/Fe3O4 nanoparticles, Molecules 27: 8060.
  2. Banić, N.D., Krstić, J.B., Uzelac, M.M. (2022) Removal of methyl orange using combined ZnO/Fe2O3/ZnO-Zn composite coated to the aluminium foil in the presence of simulated solar radiation, Environmental Science and Pollution Research 29: 51521
  3. Finčur, N., Šojić Merkulov, D.V., Putnik, P., Despotović, V., Banić, N., Lazarević, M., Četojević-Simin D., Agbaba, J., Abramović, B. (2021) Environmental photocatalytic degradation of antidepressants with solar radiation: Kinetics, mineralization, and toxicity, Nanomaterials 11: 1–14.
  4. Banić, N.D., Abramović, B.F., Krstić, J.B., Šojić Merkulov, D.V., Finčur, N.L., Mitrić, M.N. (2019): Novel WO3/Fe3O4 magnetic photocatalysts: Preparation, characterization and thiacloprid photodegradation, Journal of Industrial and Engineering Chemistry 70: 264–
  5. Banić, N., Krstić, J., Stojadinović, S., Brnović, A., Djordjevic, A., Abramović, B. (2020) Commercial TiO2 loaded with NiO for improving photocatalytic hydrоgen prоduction in the presence оf simulated solar radiation, International Journal of Energy Research 44: 8951–8963.

• Član je Srpskog hemijskog društva-Hemijskog društva Vojvodine, Član je Srpskog hemijskog društva.
  • Član je Udruženje za tehnologiju vode i sanitarno inženjerstvo.
  • Poseduje iskustvo iz sledećih tehnika: HPLC, UV-Vis spektrofotometrija, potenciometrija, GC.
  • Recezent je u prestižnim međunarodnim časopisima: Journal of Photochemistry and Photobiology. A: Chemistry; IF: 2,477; Chemical Engineering Journal; IF: 5,310; Industrial and Engineering Chemistry Research; IF: 2,567.
  • Poseduje osnovna znanja iz različitih vrsta zanata.