Dr Jasmina Nikić

Naučni saradnik

Katedra za hemijsku tehnologiju i zaštitu životne sredine

Kabinet: 13a/V

e-mail: jasmina.nikic@dh.uns.ac.rs

• 2019. Doktor nauka o zaštiti životne sredine, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 2012. Master analitičar zaštite životne sredine, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 2010. Diplomirani hemičar – biohemija, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu.

• 2020: Naučni saradnik, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 2019: Istraživač-saradnik, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
  • 2016-2019. Istraživač-pripravnik, Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu.

• Kvalitet vode za piće
  • Procena rizika u životnoj sredini
  • Hemija i ekotoksikologija zagađenja
  • Projektovanje procesa tretmana vode za piće

• Tretman vode za piće, sa posebnim osvrtom na primenu adsorpcionih procesa
  • Sinteza materijala
  • Zelena hemija.

• Unapređenje tehnologija remedijacije sedimenta u cilju zaštite voda, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije (2011-2019)
  • Sinteza i karakterizacija novih adsorbenata za uklanjanje arsena iz vode, broj, Sekretarijata za nauku i tehnološki razvoj Autonomne pokrajine Vojvodine, Srbija (2017-2018).

1. Nikić, J., Agbaba, J. Watson, M., Tubić, A., Šolić, M., Maletić, S., Dalmacija, B. (2018): Arsenic Adsorption On Fe-Mn Modified Granular Activated Carbon (GAC-FeMn): Batch And Fixed-Bed Column Studies. Journal of Environmental Science and Health Part A. doi: 10.1080/10934529.2018.1541375. Zahvalnica: TR37004
  2. Nikić, J., Watson, M., Tubić, A., Kragulj Isakovski, M., Maletić, S., Mohora, E., Agbaba, J. (2018): Arsenic removal from water using a one-pot synthesized low cost mesoporous Fe-Mn modified biosorbent. Journal of Serbian Chemical Society. 83: 1-15.
  3. Nikić, J, Agbaba, J., Watson, M., Maletić, S., Molnar-Jazić, J., Dalmacija, B. (2016): Adsorption mechanism of As(V) and As(III) on Fe–Mn binary oxides in synthetic and real water matrices. Water Science and Technology: Water Supply. 16: 992-1001.
  4. Watson, M.A., Tubić, A., Agbaba, J., Nikić, J., Maletić, S., Molnar Jazić, J., Dalmacija, B. (2016): Response surface methodology investigation into the interactions between arsenic and humic acid in water during the coagulation process. Journal of Hazardous Materials. 312: 150-158.
  5. Nikić, J., Agbaba, J., Watson, M., Tubić, A., Maletić, S., Kragulj Isakovski, M., Dalmacija, B. (2017): Uklanjanje arsena u prisustvu POM iz vode koagulacijom i adsorpcijom na in situ sintetisanom Fe-Mn binarnom oksidu. Voda i sanitarna tehnika. 5-6/2017: 5-10.

• Uverenje za savetnika za zelenu hemiju (2018)
  • Uverenje za savetnika za hemikalije (2017-2023)
  • Obuka za uvođenje HACCP sistema u tretman vode za piće (2014)
  • Sertifikat za internog proverivača ISO/IEC 17 025: 2006 (2013)
  • Član je udruženja za mlade istraživače iz oblasti voda (Young Water Professionals Serbia) i udruženja za tehnologiju voda i sanitarno inženjerstvo.