Dejan Orčić

dr Dejan Orčić

Redovni profesor

Katedra za biohemiju i hemiju prirodnih proizvoda

Kabinet: 24/III

e-mail: dejan.orcic@dh.uns.ac.rs

Personalna stranica: http://www.dh.uns.ac.rs/lafib/

SCOPUS Autor ID: 24503389200

ORCID: https://orcid.org/0000-0003-3474-1723

• 2010. Doktor biohemijskih nauka, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet
  • 2003. Diplomirani hemičar, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet

• 2023-danas. Redovni profesor, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet
  • 2016-2023. Vanredni profesor, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet
  • 2011-2016. Docent, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet
  • 2009-2011. Istraživač-saradnik, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet
  • 2007-2009. Istraživač-pripravnik, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet.

• Osnovi biohemije
  • Biohemija hrane
  • Metode tečne hromatografije u biohemiji
  • Gasnohromatografska analiza prirodnih proizvoda
  • Izolacija i karakterizacija prirodnih proizvoda.

• Orčić D, HPLC: Teorija i primena u biohemijskim naukama, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, 2016.

• Primena hromatografskih i spektrometrijskih tehnika (GC-MS, LC-DAD-MS/MS, pHPLC, NMR itd.) u identifikaciji, kvantifikaciji i izolaciji sekundarnih biomolekula.

• Biološki aktivni prirodni proizvodi kao potencijalni izvori novih lekova i dijetetskih suplemenata, Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije (2011-2019)
  • ICT Networking for Overcoming Technical and Social Barriers in Instrumental Analytical Chemistry Education (NETCHEM), ERASMUS+ projekat (2016-2019)
  • Cross-border cooperation in development of a novel herbal drug targeting Helicobacter pylori (HELICO), IPA program prekogranične saradnje Mađarska-Srbija (2013-2015).

1. Kojić, D., Popović, Ž.D., Orčić, D., Purać, J., Orčić, S., Vukašinović, E.L., Nikolić, T.V., Blagojević, D.P. (2018): The influence of low temperature and diapause phase on sugar and polyol content in the European corn borer Ostrinia nubilalis (Hbn.). Journal of Insect Physiology. 109: 107-113.
  2. Vasilijević, B., Knežević-Vukčević, J., Mitić-Ćulafić, D., Orčić, D., Francišković, M., Srdic-Rajic, T., Jovanović, M., Nikolić, B. (2018): Chemical characterization, antioxidant, genotoxic and in vitro cytotoxic activity assessment of Juniperus communis var. Saxatilis Food and Chemical Toxicology. 112: 118-125.
  3. Beara, I.N., Torović, L.D., Pintać, D.Đ., Majkić, T.M., Orčić, D.Z., Mimica-Dukić, N.M., Lesjak, M.M. (2018): Polyphenolic profile, antioxidant and neuroprotective potency of grape juices and wines from Fruška Gora region (Serbia). International Journal of Food Properties. 20: S2552-S2568.
  4. Francišković, M., Gonzalez-Pérez, R., Orčić, D., Sánchez de Medina, F., Martínez-Augustin, O., Svirčev, E., Simin, N., Mimica-Dukić, N. (2017): Chemical Composition and Immuno-Modulatory Effects of Urtica dioica L. (Stinging Nettle) Extracts. Phytotherapy Research. 31: 1183-1191.
  5. Šibul, F., Orčić, D., Vasić, M., Anačkov, G., Nadpal, J., Savić, A., Mimica-Dukić, N. (2016): Phenolic profile, antioxidant and anti-inflammatory potential of herb and root extracts of seven selected legumes. Industrial Crops and Products. 83: 641-653.

• Nagrada “Dr Zoran Đinđić za mladog naučnika i istraživača” za najboljeg mladog istraživača sa teritorije AP Vojvodine (2014).
  • Rukovodilac studijskog programa osnovnih akademskih studija biohemije na Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet (od 2017).
  • Član Society for Medicinal Plant Research (GA), Srpskog hemijskog društva, Biohemijskog društva Srbije, Društva za biohemiju i molekularnu biologiju Vojvodine.
  • Gostujući profesor na University of Eastern Finland (Itä-Suomen yliopisto), Joensuu, Finska (2018).
  • Istraživački boravci: Helmholtz Institute for Environmental Research – UFZ, Leipzig, Nemačka, (2017, 1 mesec), Fakultät für Chemie und Pharmazie, Universität Regensburg, Regensburg, Nemačka (2015, 3 nedelje, 2016, 2 meseca).