Dr Aleksandar Tot

Kabinet: 26/IV

e-mail: aleksandar.tot@dh.uns.ac.rs

ORCID: https://orcid.org/0000-0002-1118-8788

• 2013-danas, Doktorske akademske studije hemije, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2013. Master hemičar, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2011. Diplomirani hemičar – kontrola kvaliteta i upravljanje životnom sredinom, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija.

• 2017-danas, Istraživač-saradnik, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija
  • 2014-2017. Istraživač-pripravnik, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija

• Analitička hemija I
  • Analitička hemija II
  • Viši kurs analitičke hemije
  • Primena računara u hemiji
  • Kompleksi u analitičkoj hemiji.

• Vraneš, M., Gadžurić, S., Tot, A., Kompleksi u analitičkoj hemiji – metode određivanja ravnotežnih konstanti, Univerzitet u Novom Sadu, Prirodno-matematički fakultet, Novi Sad, Srbija, 2017.

• Sinteza i ispitivanje fizičko-hemijskih i solvatacionih svojstava novih biološki aktivnih supstanci u obliku jonskih tečnosti
  • Računarske simulacije
  • Toksičnost jonskih tečnosti
  • Zelena hemija

• Pristupi održivosti i zelene hemije u razvoju analitičkih metoda i skladištenju energije, Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije (2011-2019)
  • Nove tečne formulacije za popravku strukture obradivog zemljišta i njihov uticaj na rast i prinos odabranih biljnih vrsta od značaja za održivi razvoj Autonomne Pokrajne Vojvodine, Sekretarijat za nauku i tehnološki razvoj Autonomne pokrajine Vojvodine, Srbija (2018-2019).

1. Vraneš, M., Tot, A., Janković, N., Gadžurić, S. (2019): What is the taste of vitamin-based ionic liquids. Journal of Molecular Liquids. 276: 902-909.
  2. Tot, A., Vraneš, M., Maksimović, I., Putnik-Delić, M., Daničić, M., Belić, S., Gadžurić, S. (2018): The effect of imidazolium based ionic liquids on wheat and barley germination and growth: Influence of length and oxygen functionalization of alkyl side chain. Ecotoxicology and Environmental Safety. 147: 401-406.
  3. Tot, A., Podlipnik, Č., Bešter-Rogač, M., Gadžurić, S., Vraneš, M. (2017): Influence of oxygen functionalization on physico-chemical properties of imidazolium based ionic liquids – Experimental and computational study. Arabian Journal of Chemistry. doi: 1016/j.arabjc.2017.12.011.
  4. Vraneš, M., Ostojić, S., Tot, A., Papović, S., Gadžurić, S. (2017): Experimental and computational study of guanidinoacetic acid self-aggregation in aqueous solution. Food Chemistry. 237: 53-57.
  5. Vraneš, M., Tot, A., Jovanović-Šanta, S., Karaman, M., Dožić, S., Tešanović, K., Kojić, V., Gadžurić, S. (2016): Toxicity reduction of imidazolium-based ionic liquids by the oxygenation of the alkyl substituent. RSC Advance. 6: 96289-96295.

• Nagrada „Dr Zoran Đinđić za najboljeg mladog naučnika i istraživača za 2016. godinu” koju dodeljuje Univerzitet u Novom Sadu.
  • Član Srpskog hemijskog društva i Evropske mreže mladih hemičara (EYCN).
  • COST stipendija – Еxchаngе оn Iоnic Liquids, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerzitet u Ljubljani, Slovenija (2016).
  • Erasmus+ stipendija – Univerzitet u Lilu, LASIR laboratorija, Francuska (2018).